Aktualności
Gmina Skarbimierz
Powiat brzeski

Prokuratura rejonowa bada sprawę nielegalnego składowania odpadów w Skarbimierzu


Wszystko rozpoczęło się w piątek (15.05.2020) około godziny 14.30, kiedy to strażacy otrzymali zgłoszenie od policji dotyczące składowania na terenie jednego z zakładów na obszarze byłego lotniska w Skarbimierzu pojemników z niezidentyfikowanymi substancjami chemicznymi. 

Do akcji zadysponowano 3 zastępy z JRG Brzeg. Jak nam powiedział wówczas Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brzegu st. kpt. mgr Jacek Nowakowski – w drodze była również specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego, która zajmie się sprawdzeniem z jakimi chemikaliami mamy do czynienia.

Na miejsce w piątek, 15 maja br. przybyła specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Wrocławia w poziomie gotowości C. Jest to najwyższy stopień gotowości w tego rodzaju grupach – powiedział nam oficer prasowy KP PSP w Brzegu – Prowadzone były działania w trzech kierunkach. Okazało się, że doszło do wycieku nieznanej substancji ze znajdujących się tam zbiorników. Zbierała się ona w zagłębieniu terenowym, więc stamtąd musiała zostać wypompowana do szczelnych zbiorników. Kolejną kwestią był fakt, że część tej substancji przedostała się do gleby, którą to trzeba było przerzucić na płyty betonowe aby zapobiec dalszemu skażaniu. W kolejnym etapie należało zneutralizować skażoną glebę i zbadać substancję.

Jak powiedział nam w piątkowej rozmowie telefonicznej wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit: dowiedziałem się, że w dniu dzisiejszym (piątek, 15.05.2020 przyp. red.), do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wpłynął anonim z informacją, że na terenie tego zakładu przechowywane są podejrzane substancje. Zakład ten od kilku lat zajmuje się przetwarzaniem opakowań z okolicznych firm. Teren ten jakiś czas temu został ogrodzony i niewiele widać, co tam się znajduje.

Aktualizacja na wtorek, 19.05.2020:

Na terenie działki ujawniono około 2000 zbiorników o pojemności 200 i 1000 litrów. W nich gromadzone były substancje nieznanego pochodzenia.

Udało nam się porozmawiać z Oficerem Prasowym Komendy Powiatowej PSP w Brzegu st. kpt. mgr Jackiem Nowakowskim, który powiedział: Dzisiaj (wtorek, 19.05.2020 przp.red.) zostaliśmy poproszeni przez policję o pomoc w pobieraniu próbek nieznanej substancji, w związku z czym na miejsce został zadysponowany jeden zastęp z JRG Brzeg i Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Kędzierzyna-Koźla. To nie są działania ratownicze, tylko pomoc dla policji w pobraniu próbek do celów dochodzeniowych. Próbki pobierane są, aby zidentyfikować substancję, ponieważ w piątek przez nas były tylko sprawdzane pod kątem tego czy są na tyle dużym zagrożeniem, że istnieje konieczność ewakuacji okolicznych budynków. Jednak okazało się, że takiego zagrożenia nie ma i beczki z substancją mogły stać przez weekend pod nadzorem policji. Teraz próbkami zajmie się policja, a nasza rola kończy się na pomocy w ich pobraniu.

O komentarz poprosiliśmy zatem również Rzeczniczkę Prasową KPP w Brzegu Patrycję Kaszubę, która powiedziała nam, że:  Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą brzeskiej komendy pracują nad sprawą nielegalnego składowania odpadów w Skarbimierzu Osiedle. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem prokuratury rejonowej. Nasze działania teraz zmierzają do ustalenia w jaki sposób nieczystości znalazły się na posesji i kto jest odpowiedzialny za ich składowanie.

Do sprawy będziemy wracać

1026 views