Aktualności
Felieton
Zdrowie

Przeziębienie, grypa, COVID-19. Trzy choroby o podobnych objawach


Rozpoczął się sezon grypowy. W tym roku jest od wyjątkowy, bo Polska zmaga się z drugą falą epidemii koronawirusa. Październik i listopad to miesiące, w których ludzki organizm musi zmagać się z większą ilością zagrożeń. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jak odróżnić przeziębienie, grypę sezonową i COVID 19. Niestety nie jest to proste zadanie, bo objawy mogą być do siebie bardzo zbliżone.

Przeziębienie

Choroba przeziębieniowa (wirusowe zapalenie nosogarła) wiąże się z infekcją wirusową, która spowodowana może być ogromną ilością różnych wirusów. Główną drogą przenoszenia jest droga kropelkowa, ale w niektórych przypadkach zarazić można się również poprzez bezpośredni kontakt lub drogą pokarmową. Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, zaczyna się zwykle w sposób łagodny. 

Do najczęstszych objawów przeziębienia zalicza się: bóle głowy i mięśni, zapalenie gardła 

i kaszel. Towarzyszący przeziębieniu katar jest początkowo wodnisty, a z biegiem czasu może zmienić się w gęsty, zatykać nos i powodować zaburzenie zmysłu węchu. Niekiedy może również pojawić się gorączka, ale zwykle niezbyt wysoka.

Choroba przeziębieniowa ma w większości przypadków łagodny przebieg. Szczytowe nasilenie objawów występuje w 2 lub 3 dniu. Przeziębienie bez powikłań zwykle ustępuje samoistnie po 7-10 dniach.

Grypa sezonowa

W naszym kraju sezon grypowy przypada na okres od października do kwietnia. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Możliwe jest też zakażenie poprzez skażone dłonie i przedmioty. Wśród podstawowych czynników ryzyka wymienia się: bezpośredni kontakt z chorym, przebywanie przez dłuższy czas w odległości poniżej półtora metra od osoby chorej na grypę. Zachorowaniu sprzyjają też takie czynniki jak: niewystarczająca higiena rąk i przebywanie w dużych skupiskach ludzkich. 

W przeciwieństwie do przeziębienia objawy grypy pojawiają się nagle. Do najczęstszych objawów zalicza się: gorączkę, dreszcze, ogóle złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i mięśni oraz podatność na zmęczenie. W kolejnych dniach mogą pojawić się kolejne objawy: ból gardła, suchy i uciążliwy kaszel, katar. 

W przypadku braku powikłań grypa ustępuje po około tygodniu, chociaż złe samopoczucie i kaszel mogą trwać dłużej. Nie wolno jednak bagatelizować tej choroby. W przypadku przedłużającej się choroby i wystąpienia takich objawów neurologicznych lub duszności i znacznego odwodnienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ciężki przebieg grypy może wymagać leczenia w szpitalu.

COVID-19

Choroba wywoływana przez nieznanego dotychczas koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwsze przypadki zachorowań zostały odnotowane w Chinach pod koniec ubiegłego roku. Wiele kwestii i szczegółów związanych z koronawirusem i COVID-19 wciąż nie jest do końca poznanych. 

Wśród najbardziej powszechnych objawów COVID-19 wymienia się: gorączkę, suchy kaszel i ogólne zmęczenie. Choroba może też objawiać się poprzez utratę zmysłu węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła, nieżyt nosa, biegunkę, zapalenie spojówek, wysypkę skórną lub przebarwienia palców u rąk i stóp.  

Choroba przenosi się drogą kropelkową, poprzez skażone dłonie i przedmioty. Biorąc pod uwagę dotychczasowe badania dotyczące COVID-19 można stwierdzić, że u około 80% osób infekcja przechodzi w sposób łagodny lub umiarkowany i nie wymaga hospitalizacji. U 20% osób mogą wiązać się z nią poważne problemy zdrowotne, w tym problemy z oddychaniem mogące doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej. 

Warto też podkreślić, że na ciężki przebieg choroby i komplikacje najbardziej narażone są osoby starsze, cierpiące na przewlekłe choroby towarzyszące.

Koronawirus, grypa, przeziębienie?

Objawy wszystkich wymienionych powyżej chorób mogą być podobne. Warto też pamiętać, że każda z nich może przebiegać u poszczególnych osób inaczej. Mniej typowy przebieg jeszcze bardziej utrudnia trafną diagnozę.

Każda osoba, która zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, koniecznie powinna skonsultować się telefoniczne ze swoim lekarzem. Ten zadecyduje o dalszych działaniach.

W pierwszej kolejności pamiętajmy jednak o przestrzeganiu ustanowionych zakazów i obostrzeń. Unikajmy wychodzenia z domu i przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Zakładajmy maski i jak najczęściej dezynfekujmy ręce.

Autor tekstu: Fundacja Rozwój

Reklama
Reklama
274 views