Aktualności

Przygoda życia z terytorialsami


Śląska Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny wychodzi naprzeciw uczniom, którzy chcą w czasie ferii przeżyć prawdziwą przygodę życia. W 2022 roku będzie można je spędzić na szkoleniu podstawowym i tym samym dołączyć do grona terytorialsów

Mimo że do końca roku pozostało jeszcze trochę czasu, trzeba działać już teraz – tylko tak można wykorzystać lutową przerwę od obowiązków szkolnych na wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Właśnie teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o wstąpienie w szeregi 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dla wszystkich zainteresowanych odbyciem szkolenia w ramach „Ferii z WOT”. Najprostszym sposobem zgłoszenia się jest skontaktowanie się z jednym z rekruterów 13 ŚBOT. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

„Ferie z WOT”, podobnie jak jej bliźniaczy odpowiednik „Wakacje z WOT”, jest inicjatywą, która stanowi odpowiedź na ogromne zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej uczniów oraz nauczycieli, którzy zimową przerwę od obowiązków szkolnych będą mogli spędzić w wyjątkowy sposób – w mundurze,  wojskowych butach i z żołnierskich ekwipunkiem na plecach.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.