Aktualności
Sport

Przylesie: Mikołajkowy Turniej Judo


Przylesie stało się stolicą judo. Do małej miejscowości zjechało ponad 80 uczestników, którzy wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Judo, organizowanym przez lokalny klub sportowy – UKS Victoria Przylesie. Docelowo w zawodach miało wziąć udział 150 dzieciaków, jednak pandemia i związane z nią obostrzenia pokrzyżowały nieco plany organizatorów. 

W mikołajkowych zmaganiach judo udział wzięli reprezentanci pięciu klubów

Podczas sobotnich zmagań w przyleskiej hali sportowej rywalizowali przedstawiciele pięciu klubów sportowych:  UKS Victoria Przylesie, Okay Opole, UKS Opole, UKS Tułowice i TS Gwardia Opole. Przełożyło się to na udział 80 dzieciaków z naszego regionu, choć docelowo organizatorzy planowali, że będzie ich aż 150 (w tym judocy z Czech). Plany te pokrzyżowała jednak pandemia i związane z nią obostrzenia. Pomimo tego zawody i tak stały na bardzo wysokim poziomie, co bez wątpienia podniesie umiejętności młodych adeptów judo. 

Turniej przebiegał w fantastycznej atmosferze, a dzieciaki walczyły z zachowaniem zasad fair play. 

Nie samym sportem człowiek żyje, dlatego o pyszności kulinarne zadbało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich „Liderki”, szykując m.in. przepyszne pierogi. Na pomoc wspomnianego koła klub sportowy UKS Victoria Przylesie zawsze może liczyć. 

Fot. Tomasz Kubiak

Najlepsi zawodnicy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali zarówno medale, jak i puchary, dyplomy oraz drobne upominki mikołajkowe. Nie byłoby to możliwe bez sponsorów Mikołajkowego Turnieju Judo, o czym wspomniała w rozmowie z naszą redakcją prezes UKS Victoria Przylesie – Monika Rachwalska:

Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się zorganizować turniej judo w Przylesiu. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania rodziców naszych dzieciaczków, za co chciałam im bardzo podziękować. Warto dodać, że bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Andrzeja Buły, Wójt Anety Rabczewskiej, Banku Spółdzielczego Grodków-Łosiów, czy Nadleśnictwa w Brzegu działalność klubu i organizacja takich imprez byłaby niemożliwa. Dziękuję wszystkim za pomoc. 

Jestem dumna z wyników, jakie osiągnęły nasze dzieciaczki. Przy naszym obecnym trenerze, Mariuszu Frankiewiczu, dzieci poczyniły bardzo duże postępy – dodała prezes.

A co o mikołajkowych zmaganiach powiedział wywołany przez panią prezes trener UKS Victoria Przylesie – Mariusz Frankiewicz? 

Od kiedy rozpocząłem pracę z dzieciakami z naszej Victorii Przylesie, zrobiły one niesamowite postępy. Nie tylko techniczne, sprawnościowe, czy fizyczne, ale i ten mentalny, ponieważ nie ukrywam, że właśnie na rozwoju mentalnym najbardziej się skupiam. Tym bardziej że na początku dużo było – jak to między małymi dzieciakami, które dodatkowo rywalizują w sporcie – sprzeczek, nieporozumień. Teraz widzę, jak te dzieci zaczynają się ze sobą przyjaźnić i to jest naprawdę budujące. Mogę to śmiało uznać za taki swój pierwszy sukces w pracy z nimi. Nieco na drugim planie stawiam aspekt typowo sportowy, ale i tutaj trzeba przyznać, że moi zawodnicy zrobili ogromny postęp. Mamy zawodniczki, które mogłyby już spokojnie rywalizować na poziomie Mistrzostw Polski, ale na razie nie wystawiam ich, żeby się nie zniechęciły w przypadku niepowodzenia. 

Trudno się z trenerem nie zgodzić, a UKS Victoria Przylesie jest niewątpliwie fenomenem na skalę kraju. W klubie z tak małej miejscowości judo trenuje ponad 35 dzieci. Jeżeli klub nadal będzie się tak rozwijał, to być może kiedyś Przylesie będzie miało swojego reprezentanta na olimpiadzie, czego oczywiście społeczności UKS Victoria Przylesie z całego serca życzymy i gratulujemy udanej imprezy!