Aktualności

Powiat rusza z reformą oświaty. W Grodkowie połączą dwie szkoły


Liceum Ogólnokształcące w Grodkowie zostanie włączone do tamtejszego Zespołu Szkół Zawodowych – to początek zmian oświatowych w powiecie brzeskim. Między ulicą Sienkiewicza, a Krakowską ma powstać duże centrum edukacyjne z kilkoma różnymi szkołami. Uczniowie będą mieli do dyspozycji łącznie 5 placówek (m.in. technikum, branżową szkołę zawodową, czy ogólniak). Zarząd Powiatu Brzeskiego podjął już wstępną decyzję o połączeniu szkół, teraz radni pochylą się nad tematem na najbliższej sesji.

Fuzja dwóch szkół ma przede wszystkim poprawić organizację – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, do którego dotarła nasza redakcja. W grodkowskim ogólniaku uczy się dziś 125 uczniów w pięciu oddziałach. Natomiast w ZSP w 15 klasach uczy się 391 młodych mieszkańców Grodkowa i okolicznych miejscowości.

- Szkoły usytuowane są we wspólnej przestrzeni, pomiędzy ulicą Sienkiewicza, a Krakowską – wyjaśnia Aneta Zych-Rzepecka, szefowa oświaty w powiecie. – Między placówkami jest zaledwie 400 metrów różnicy. Przemieszczanie się uczniów i pracowników będzie odbywać się po wewnętrznym zamkniętym terenie i będzie bezpieczne. Budynki są tak blisko siebie, że może tam utworzyć kompleks oświatowy, z dużym zapleczem sportowym, tj. halą i boiskiem wielofunkcyjnym.

Wicestarosta Ewa Smolińska dodaje, że takie centrum edukacyjne będzie mogło zaproponować dobrą ofertę dydaktyczną.

- Połączenie szkół nie tylko nie pogorszy warunków do nauki, ale korzystnie wpłynie na ofertę dedykowaną naszym uczniom. Pozwoli nam na lepszą organizację i realizację zadań statutowych. Włączenie ogólniaka do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nie zmieni miejsca prowadzenia zajęć. Uczniowie LO dalej będą mieć lekcje w swoim budynku, przy ulicy Sienkiewicza – wyjaśnia Smolińska.

Zdaniem władz Powiatu, kolejnym pozytywnym aspektem takich działań jest sprawna i efektywna prowadzona polityka kadrowa. Pozwoli ona na unikanie zatrudniania nauczycieli z innych szkół na kilka godzin, jak ma to miejsce obecnie.

- I tutaj poszukamy oszczędności – tłumaczy wicestarosta. – Obniżymy koszty zatrudnienia nauczycieli, bo bardziej opłacać nam się będzie przyjąć nauczyciela na etat z nadgodzinami, niż zatrudnić jedną osobę na pełny etat i drugą na kilka godzin. Ponadto patrząc na demografię, będziemy mogli prowadzić efektywną długofalową politykę kadrową. A poza tym obie jednostki będą działały pod kierownictwem jednego dyrektora.

Warto też podkreślić, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych od kilku lat obsługuje finanse, kadry i płace pracowników ogólniaka. Powiat chce usprawnić ten skomplikowany układ organizacyjny.

Po wstępnej decyzji Zarządu, teraz temat omawiać będą na najbliższej sesji radni powiatowi. Nie wszyscy pochwalają ten pomysł.

- Jestem przeciwnikiem, bo straci na tym miasto i mówiłem to już kiedyś panu staroście – mówi radny Tomasz Róża. – Jak jest samodzielna szkoła, to i jest większy prestiż dla Grodkowa. Boję się o nabór, bo wydaje mi się, że będzie ogólniak kojarzony ze szkołą zawodową, czy techniczną, a to nie jest dobre rozwiązanie. A poza tym wszystko robione jest szybko, bo nie było żadnej dyskusji. Ani z nauczycielami, ani z rodzicami.

Z kolei radny Mieczysław Grzybek podkreśla, że ważna jest ekonomia i opinia dyrektorów.

- Będę chciał na pewno porozmawiać z panią dyrektor ogólniaka. Chce zapoznać się dokładnie z funkcjonowaniem tej szkoły. Słyszy się, że jest tam więcej nauczycieli niż uczniów, to rzeczywiście trzeba się zastanowić, co dalej. Wiem, że Powiat finansowo balansuje na krawędzi, ale najpierw jednak chcę się dokładniej przyjrzeć temu zagadnieniu. Wysłucham też głosu mieszkańców – deklaruje w rozmowie z naszą redakcją Grzybek.

Dodajmy, że od lat Powiat dokłada miliony do oświaty. Rządowa subwencja przyznawana na każdego ucznia jest coraz niższa, a końcem 2020 roku samorząd musiał dopłacić ekstra prawie 10 mln złotych do edukacji. Pierwszym krokiem reformy jest likwidacja Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzegu, które generuje straty. Teraz oszczędności starostwo szukać będzie w Grodkowie. Niewykluczone, że podobne centra edukacyjne, czy zespoły szkół zostaną również utworzone w Brzegu. W planach jest także uruchomienie tzw. Centrum Usług Wspólnych, czyli scentralizowane obsługi jednostek budżetowych w zakresie księgowym, kadrowo-płacowym oraz wsparcia administracyjnego oraz prawnego.

Sesję Rady Powiatu Brzeskiego zaplanowano na 25 lutego. Do tematu będziemy wracać.