Aktualności

Remont grodkowskiej Bramy Ziębickiej


Jedna z dwóch zachowanych średniowiecznych bram w Grodkowie zostanie poddana renowacji. Zabytkowy obiekt wprawdzie był remontowany kilkanaście lat temu, ale jego obecny stan wymaga kolejnych prac. Na początku musi zostać ogłoszony przetarg. Z niego wynikało będzie, jaki dokładnie będzie koszt tego przedsięwzięcia. 

- Otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego dotację w wysokości 15 000 zł. Jest to dofinansowanie projektu remontu konserwatorskiego wieży Bramy Ziębickiej w Grodkowie. Jak powstanie dokumentacja, to wówczas przejdziemy do kolejnego etapu, czyli wykonania remontu – mówi Marek Antoniewicz, Burmistrz Grodkowa.

Władze gminy chciałyby przeprowadzić całościowy remont. Wszystkie prace, jakie zostaną wykonane, będą wynikały ze sporządzonej dokumentacji. Dopiero opracowany projekt pozwoli ocenić, czy oprócz elewacji zewnętrznej poddane zostanie remontowi również wnętrze wieży.

- Staraliśmy się również o dotację na remont murów obronnych, ale jej nie otrzymaliśmy. Na razie zajmiemy się bramą. Mamy jeszcze dwa obiekty zabytkowe, które chcielibyśmy poddać renowacji, czyli wspomniane mury obronne oraz kościół ewangelicki – dodaje Antoniewicz.

Brama Ziębicka to obiekt, który powstał najprawdopodobniej w XIV w. Mieści się na głównym deptaku Grodkowa. W pobliżu znajdują się fragmenty murów obronnych, kościół św. Michała oraz budynek poczty. Brama wraz z wysoką wieżą została zbudowana z cegły o układzie polskim. Z każdej strony wieży znajdują się po dwa okienka strzelnicze. Dla przypomnienia druga brama obronna, Lewińska, wraz z fragmentami murów w jej pobliżu zostały poddane renowacji w 2009 roku.