112
Aktualności

Robisz zakupy w sieci? Uważaj na oszustów!


Postęp technologiczny sprawił, że zakupy w znacznym stopniu przeniosły się do sieci. Bez wychodzenia z domu możemy wertować oferty i kupować różne przedmioty, poczynając od drobiazgów, a kończąc na samochodach i wyposażeniu mieszkań. Pamiętajmy jednak, że w internecie, tak samo jak w sklepie, musimy zachować czujność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

W internecie wiele osób może pozostawać anonimowych bądź figurować pod fikcyjnym kontem. Niestety z takich możliwości w głównej mierze korzystają osoby, które mają złe zamiary. O tym przekonało się poszkodowane małżeństwo z powiatu brzeskiego.

Informacja o tym oszustwie do brzeskich policjantów wpłynęła kilka dni temu. Z relacji poszkodowanego wynikało, że wspólnie z żoną został oszukany na jednym z portali internetowych podczas kupna mebli ogrodowych. Zachętą była okazyjna cena, która ze względu na koniec sezonu letniego nie wzbudziła podejrzeń poszkodowanych. Pieniądze za zakupiony towar wpłacili z góry, a kurier z przesyłką miał się pojawić już po trzech dniach. Kiedy tak się nie stało, zaniepokojeni próbowali skontaktować się ze sprzedawcą. Wówczas okazało się, że sprzedawca nie odbiera od nich korespondencji, a zamówienia nie otrzymali. W ten sposób stracili blisko 2 000 złotych.

Przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

  • Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź e-maile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
  • Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
  • Nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
  • Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków. Wchodząc na stronę sklepu, wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Płacąc kartą kredytową, upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).