Aktualności

Rowerem bezpiecznie po mieście


W sezonie wiosennym i letnim rower jest najpopularniejszym środkiem transportu. Dla niektórych jest formą spędzenia wolnego czasu, inni dojeżdżają nim do pracy. Aby bezpieczeństwo było zachowane, należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Warto tutaj przypomnieć kilka podstawowych zasad:

- Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów, a jeśli takiej nie ma to z jezdni (możliwie najbliżej prawej krawędzi). Rowerzyści poruszający się po chodnikach stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji dla pieszych. Uszanujmy zatem prawo i chodnik pozostawmy pieszym – to miejsce, gdzie oni powinni czuć się bezpiecznie.

- Pojazd, który wyprzedza rowerzystę, ma obowiązek zachować od niego odstęp nie mniejszy niż 1 m.

- Rowerzysta, chcąc skorzystać z przejścia dla pieszych, powinien się przed nim zatrzymać i przejść przez jezdnię, niedopuszczalne jest przejeżdżanie przez przejście.

Rowerzysta może korzystać z chodnika wówczas gdy:

- warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni (wieje silny wiatr, mgła, obfite opady deszczu lub śniegu).

- opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem;

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe i opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Warto również zadbać o to, by nasz jednoślad był dobrze wyposażony i sprawy. Poniżej przedstawiamy grafikę opisująca obowiązkowe wyposażenie roweru.