112
Aktualności

Rozmawiali z brzeską młodzieżą o handlu ludźmi


Z młodzieżą zawsze warto rozmawiać i poruszać z nimi trudne tematy. Uświadamiać im zagrożenia, z jakimi mogą się na co dzień spotkać, a także przestrzegać przed pochopnymi decyzjami, które mogą zaważyć na ich przyszłości. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu spotkaliśmy się z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Narażone są przede wszystkim osoby w wieku od 16 do 45 lat, które szukają pracy zarobkowej za granicami państwa. Mając tego świadomość, wychodzimy z tym trudnym tematem do młodzieży. Z uczniami z brzeskiej budowlanki rozmawialiśmy między innymi na ten temat. Ostrzegaliśmy przed przypadkowo poznanymi osobami, które chcąc uzyskać swój cel, używają manipulacji. 

W takich sytuacjach dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie podejrzane propozycje i porozmawiać z kimś bliskim, kto z zewnątrz oceni sytuację. Natomiast w gronie obcych nam osób, na imprezie nie przyjmujmy napoi od nieznajomych, nie odstawiajmy szklanek w przypadkowych miejscach. Kiedy w niejasnych okolicznościach poczujemy się źle bez wyraźnego powodu, poprośmy o pomoc zaufanych znajomych lub zadzwońmy na pogotowie.

Wyjeżdżając do pracy za granicę:

- Uważaj na ogłoszenia, w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę niewymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego.

- Sprawdź, czy pośrednik lub agencja zatrudnienia działają legalnie.

- Zawsze domagaj się umowy o pracę, najlepiej w języku polskim i nigdy nie podpisuj dokumentów, których  nie rozumiesz.

- Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz.

- Zadbaj o to, by mieć telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, by włożyć kartę SIM kraju, w którym przebywasz i mieć kontakt z bliskimi. Wcześniej ustal z nimi sposób powiadamiania o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Spotkanie z uczniami z brzeskiej budowlanki dotyczyło również praw i obowiązków nieletnich, a także tych uczniów, którzy skończyli 17 lat i w świetle prawa są już dorośli. Policjantka rozmawiała z młodzieżą również o szkodliwości używek na młody organizm, a także przestrzegała przed eksperymentowaniem z narkotykami i dopalaczami. Warto głośno o tym mówić, ponieważ żadna dawka nie jest bezpieczna. Swoją kartotekę budujemy już od wczesnych lat nastoletnich, zatem miejmy na uwadze, co robimy, bądźmy asertywni i nie dajmy się zmanipulować znajomym, którzy namawiają do czynów zabronionych. Nie warto robić sobie problemu na starcie w życie dorosłe.

To jakie młodzież będzie miała spojrzenie na swoje prawa i obowiązki, a także czy będzie szanować prawo, zależy w dużej mierze od nas, dorosłych. Wiele norm młodzi ludzie, wynoszą z domu, wiele też wiedzy zdobywają w szkole. Także my, policjanci włączamy się w tę profilaktykę poprzez takie właśnie spotkania. Warto więc mieć cały czas dobry kontakt ze swoimi dorastającymi dziećmi i reagować, kiedy dostrzegamy, że w ich życiu może się dziać coś niepokojącego.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat handlu ludźmi, podmiotach zaangażowanych w przeciwdziałanie procederu i instytucjach pomocowych zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi