Aktualności

Rozmowa z Moniką Jurek, Członkiem Zarządu Powiatu Brzeskiego, kandydatką na posła w wyborach w 2019 r.


Janusz Pasieczny: W dzisiejszej gazecie pytamy samorządowców o ich typy w II turze wyborów prezydenckich. Jaki jest Pani, kandydatki w wyborach parlamentarnych w 2019 roku? 

Monika Jurek: Obecna kampania wyborcza pokazała, że w II turze mamy praktycznie jednego kandydata, który chce łączyć a nie dzielić Polaków. Moim zdaniem tylko taki prezydent ma szansę na zbudowanie jedności, zastopowanie złych decyzji rządzących, ale i zgodną współpracę z nimi, gdy jest taka potrzeba. Zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego. 

J.P.: Rafał Trzaskowski mówi dużo o zbudowaniu silnych samorządów. Ten temat jest Pani chyba najbliższy? 

M.J.: Zdecydowanie tak. Gołym okiem widać, że obecny monopol władzy szkodzi naszym małym wspólnotom lokalnym. Na samorządy zrzucane są ciągle nowe obowiązki, niestety nie płyną za tym środki finansowe. Odbija się to na jakości życia mieszkańców np. poprzez zmniejszanie możliwości inwestycji. 

J.P.: Jaka jest więc na to rada, szczególnie dla mniejszych samorządów? 

M.J.: Zdecydowanie pobudzanie lokalnej gospodarki poprzez, proponowane przez Rafała Trzaskowskiego, stworzenie funduszu „Inwestycji za rogiem”. To mieszkańcy miast i samorządowcy decydowaliby, na co wydać 30 milionowy grant. Równie ważny jest program dotacji po 10 tys. zł dla każdej polskiej rodziny, na ekologiczną modernizację domu lub mieszkań (np. na wymianę okien, ocieplenie budynku czy montaż paneli fotowoltaicznych). 

J.P.: Część wyborców podnosi także „kontrowersyjne” zakupy np. respiratorów czy maseczek oraz „uwłaszczanie się” partyjnych nominatów na państwowych posadach z ogromnymi pensjami. 

M.J.: To przecież obecna władza twierdziła, że „wystarczy nie kraść” i wszystkim Polakom będzie się żyło lepiej. Dziś widzimy, że „żyje się” lepiej przede wszystkim działaczom partii rządzącej, którzy zajmują stanowiska w różnej maści funduszach, agencjach czy spółkach. 

J.P.: Co chciałby Pani powiedzieć mieszkańcom powiatu brzeskiego przed II turą wyborów 12 lipca br.? 

M.J.: Chciałbym przede wszystkim zachęcić do głosowania, szczególnie tych którzy uczestniczyli w I turze 28 czerwca br. Te wybory mogą zdecydować nie tylko o kolejnych 5 latach. Jak widzimy monopol władzy jest bardzo szkodliwy. Nie wiemy czy wybory 12 lipca nie będą ostatnim momentem, w którym możemy powstrzymać niszczenia wolności słowa i zgromadzeń, a także zwiększanie obciążeń gospodarczych w imię budowania niejasnych interesów rządzących. 

J.P.: Dziękuję za rozmowę 

537 views