112
Aktualności

Rusza akcja „Opolski bezpieczny motocyklista"


Ciepła i pogodna jesień sprzyja motocyklistom, których często możemy zobaczyć na drogach naszego województwa. Użytkownicy tego środka transportu muszą jednak pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż w trakcie zdarzenia drogowego nietrudno o obrażenia ciała. Dlatego też 9 października na terenie województwa opolskiego policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. Opolski bezpieczny motocyklista".

Tylko w tym roku na drogach Opolszczyzny doszło do 102 kolizji drogowych i 49 wypadków, w których zginęło 13 motocyklistów, a 39 odniosło obrażenia ciała.

Przyczyną tych zdarzeń było w szczególności nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Dlatego, aby w maksymalnym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, 9 października na terenie całego województwa zostaną przeprowadzone wzmożone działania kontrolno-prewencyjne.

W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane z Zespołów SPEED, wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie będziemy mogli spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Oprócz pomiarów prędkości policjanci skupią się na kontrolach trzeźwości, kontrolach w zakresie posiadania wymaganych uprawnień do kierowania, czy też właściwego stanu technicznego pojazdu.