Aktualności
Gmina Lewin Brzeski

Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie – materiał filmowy


Film powstał na bazie spotkania dziennikarza redakcji Głosu Powiatu 24 Tomasza Kubiaka z Samodzielnym Kołem Gospodyń Wiejskich w niewielkiej wsi Chróścina, w Gminie Lewin Brzeski.

Dowiemy się z niego m.in. jak przygotować wytworną zupę z raków, której przepis był przekazywany z pokolenia na pokolenie przez dawnych mieszkańców Dublan (Gmina Sambor, dawne Kresy Wschodnie), których potomkowie osiedlili się właśnie w Chróścinie. Wspomniana zupa została w czerwcu br. wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To pierwsza potrawa z Powiatu Brzeskiego, której udało się tego dokonać, a 70. w historii Województwa Opolskiego.

Zachęcamy wszystkich do wstąpienia do Koła, a także do wspierania jego działalności, ponieważ Panie zbierają fundusze na m.in. wymarzoną wycieczkę w rejony dawnych Kresów Wschodnich, gdyż większość z nich nigdy tam nie była, a są to ich rodzinne strony. Ponadto Koło nie posiada także swojej świetlicy i spotyka się w domach członkiń, korzystając ze swojego prywatnego sprzętu.

Perełka Powiatu Brzeskiego, jaką trzeba bez wątpienia nazwać KGW w Chróścinie, zasługuje na zdecydowanie lepsze warunki, więc stąd nasz apel do wszystkich ludzi dobrego serca. Zresztą przekonają się Państwo sami, oglądając poniższy film, ile pokładów energii mają w sobie te wyjątkowe gospodynie!

1185 views