Aktualności
Kultura

Saperskie Narodowe Czytanie


W sobotę (4 września) po raz dziesiąty odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku zaprezentowany został dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Klub Wojskowy 1 Pułku Saperów w Brzegu do akcji, której inicjatorem i organizatorem jest Prezydent RP, został zaproszony przez dowództwo w Warszawie. 

Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie do udziału w Narodowym Czytaniu 2021 zaprosił z całej Polski 12 klubów wojskowych. Każdemu z nich został przydzielony fragment sztuki oraz wytyczne dotyczące nagrania. Akcja zaplanowana została w trybie on-line. 

Do realizacji przedsięwzięcia brzeski Klub Wojskowy zaprosił żołnierzy 1 Pułku Saperów. W postać Dulskiej wcieliła się szer. Klaudia Pietrzyk. Zbyszkiem został por. Paweł Romek, Tadrachowa to szer. Patrycja Semenowicz, a rolę Juliasiewicz dostała szer. Urszula Kużdżał. 

W swoje role świetnie wcielili się współpracujący z klubem żołnierze. Sceną sztuki stał się teren jednostki wojskowej, a scenografią wojskowy sprzęt – transporter opancerzony i quad. Rekwizyty też były wojskowe – wykrywacz min i karabinek „Beryl”. Wszystko po to, by jak najlepiej oddać charakter czytanych scen i podkreślić udział Wojska Polskiego w tym przedsięwzięciu. Reżyserią zajęła się Jana Koronkiewicz, a za realizację nagrania odpowiedzialny był Rafał Ochociński. 

Prezentowany fragment sztuki to dyskusja pomiędzy Dulską, Juliasiewicz i Tadrachową na temat Hanki (służącej w domu Dulskich, w której podkochiwał się Zbyszko, syn Dulskiej). Dulska i Juliasiewicz zastanawiają się jak wybrnąć z niezręcznej sytuacji i wypytują praczkę Tadrachową (matkę chrzestną Hanki), co sądzi o romansie Zbyszka i Hanki. Zbyszko chce się żenić, a Dulska nie chce do tego dopuścić. 

To tylko fragment sztuki Gabrieli Zapolskiej pokazującej wady i przywary społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku, ale jakże aktualny. Jak przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez brzeskich żołnierzy, można zobaczyć na Facebooku Klubu Wojskowego 1 Pułku Saperów. Jak to zrobiły inne kluby i jak Brzeg wypadł na tle np. Rzeszowa, Przemyśla, Torunia, czy Kielc można przekonać się na Facebooku Klubu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.