Aktualności
Sport

Sekcja Taekwon-do w Brzegu wznawia treningi


Sekcja Taekwon-do w Brzegu wznawia treningi po półrocznej przerwie. Jednak w nowym miejscu tj. w ZSZ nr 1 przy ul. Słowiańskiej 18.  11 września 2020 roku  odbył się pierwszy trening.

Ta egzotyczna sztuka walki na stałe wpisała się w nasz krajobraz. Pierwsza sekcja w Polsce powstała w roku 1974.  Od tego czasu z roku na rok sekcji przybywało. Wokół Taekwon-do narosło wiele stereotypów, nie zawsze prawdziwych. Czym tak naprawdę jest Taekwon-do? Z prośbą o wyjaśnienie zwracam się do trenera brzeskiej sekcji Taekwon-do Michała Żurawieckiego 3 Dan.

J.P.: Czym właściwie jest Taekwon-do?

M.Ż.: Taekwon-do to jest koreańska sztuka walki i samoobrony. Powstała ona w 1955 roku. Jest więc w porównaniu z innymi stylami walki sztuką stosunkowo młodą. Początkowo powstała dla potrzeby wojska w Korei. Później została wdrożona dla innych osób.

J.P.: Spotkałem się z poglądem, że Taekwon-do jest to skrzyżowanie judo i karate. Jest w tym ziarenko prawdy?

M.Ż.: Ten pogląd jest całkowicie błędny. Taekwon-do nie ma nic wspólnego z judo. Judo jest sportem szarpanym, dużo jest tam walki w parterze. My walczymy w stójce, wykorzystując uderzenia pięścią i kopnięcia. Większy nacisk kładziemy na techniki nożne. Mamy największy wachlarz technik nożnych ze wszystkich sztuk walki. Są owszem systemy samoobrony, gdzie występują chwyty, czy dźwignie, ale walce sportowej są one niedopuszczalne.

J.P.: To również sport olimpijski?

M.Ż.: Zawody rozgrywane są w dwóch formułach. Olimpijskiej i tradycyjnej. My trenujemy Taekwon-do tradycyjne. Te dwie formuły walki się różnią. 

J.P.: Na zawodach dopuszczony jest full contact?

M.Ż.: Występują u nas dwie formy tj. walka przerywana  i walka ciągła. Oczywiście dbamy o własne bezpieczeństwo. Obowiązują pewne zasady: nie uderzamy poniżej pasa, w trakcie walki sportowej nie używa się kolan i łokci, techniki ręczne wyłącznie ciosy proste, natomiast jeżeli chodzi o kopnięcia, to można używać całego wachlarzu technik nożnych. W walce używamy również ochraniaczy.

J.P.: Od kiedy funkcjonuje sekcja brzeska?

M.Ż.: Nasza sekcja należy do Opolskiego Klubu Sportów Walki, który z kolei jest zrzeszony w Polskiej Federacji Taekwon-do. W Brzegu jesteśmy już od dziesięciu lat.

Ja ćwiczę już trzynaście lat. Wcześniej ćwiczyłem w sekcji w Nysie, która też działa w ramach Opolskiego Klubu Sportów Walki. Moim trenerem był Marek Wyka 6 Dan. 

J.P.: dziesięć lat to sporo czasu. Macie już jakieś sukcesy na swoim koncie?

M.Ż.: Oczywiście. Jest tego sporo. Mamy wielu medalistów Mistrzostw Polski,  Pucharu Polski, jeździmy na zawody zagraniczne. Z Brzegu mamy jednego zawodnika Filipa Niewęgłowskiego, który otrzymał powołanie do Kadry Narodowej Polskiej Federacji Taekwon-do na sezon 2020/2021 

J.P.: Ćwiczycie w różnych grupach. Zależy to od wieku, stopnia zaangażowania?

M.Ż.: Mamy podział na grupy wiekowe, tj.: 4 – 7 lat, 8 – 12 lat i tu mamy dodatkowo podział na grupę początkującą i średnio-zaawansowaną, ostatnia grupa to młodzież i dorośli.

Podział na grupy wiekowe jest głównie po to, żeby dopasować obciążenia treningowe do możliwości ćwiczących. Inne ćwiczenia może wykonywać dziecko czteroletnie, a inne ośmioletnie.

J.P.: Kto może zostać adeptem Taekwondo? 

M.Ż.: Nie ma jakichś specjalnych wymagań co do kandydatów. Jeżeli ktoś ma tylko chęci i chce spróbować siły w tym sporcie, to zapraszam. Jedni rozpoczynając przygodę z Taekwon-do, nastawiając się na wyczyn,  inni traktują to jako czystą rekreację. Obie grupy osób są mile widziane w naszym klubie.  

Reklama

J.P.: Dlaczego warto ćwiczyć Taekwon-do?

M.Ż.: Oooo! Powodów jest wiele. Przede wszystkim nauczymy się samodyscypliny, wytrwałości , poprawimy swoją wydolność fizyczną. W klubie obowiązuje hierarchia, uczymy się szacunku dla starszych wiekiem i stopniem. No i oczywiście to, czego każdy oczekuje od sztuki walki – nauczymy się skutecznej samoobrony, zwiększając poczucie pewności.

Istotna jest też przynależność do grupy. Przy okazji poznajemy inną kulturę. W Polskiej Federacji Taekwon-do mamy taki program „Poznaj Świat z Taekwon-do”, w ramach którego są organizowane wyjazdy międzynarodowe na turnieje, w których Kadra Narodowa A jest w pełni finansowana przez federację. W trakcie tych wyjazdów organizowane są wycieczki krajoznawcze. Ostatni wyjazd zawodników z naszego kluby to 10 dni  w Brazylii na WORLD ITF TAEKWON-DO  CUP FOZ  DE IGUASU 2019, połączone ze zwiedzaniem przepięknych Wodospadów Iguazu i Rio de Janeiro. Wystarczy trenować, dawać na treningach z siebie wszystko  i zakwalifikować się do Kadry Narodowej PFT.

J.P.: Zmieniliście siedzibę. Wcześniej trenowaliście  PSP nr 1  przy ul. Bolesława Chrobrego 13 w Brzegu?

M.Ż.: Prawdopodobnie tymczasowo. Czekamy na informację Pani Dyrektor. Na razie ćwiczymy tylko w piątki, ale mam nadzieję, że już od października wrócimy na stary rejon.

J.P.: Rozpoczęliście już treningi, a czy można jeszcze dołączyć?

M.Ż.: Do naszego klubu przyjmujemy adeptów przez cały rok. W każdej chwili można się zapisać. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Zachęcam wszystkich do trenowania Taekwon-do w Opolskim Klubie Sportów Walki. 

Trenujemy w tej chwili w ZSZ nr 1 przy ul. Słowiańskiej w każdy piątek w godzinach:

16.00– 17.00 grupa 4 – 7 lat,

17.00– 18.00 grupa 8 – 12 lat (początkująca),

18.00– 19.00 grupa 8 – 12 lat (średnio-zaawansowani),

19.00 – 20.30 młodzież i dorośli.

Jak wrócimy do PSP nr 1 przy ul. Bolesława Chrobrego 13, to dojdzie nam jeszcze środa, w tych samych godzinach. Wszystkie informacje można znaleźć na naszej klubowej stronie internetowej www.oksw.pl lub pod nr telefonu 508-352-369.

J.P.: W takim razie ja również zachęcam wszystkich do ćwiczeń i dziękuję za rozmowę.

M.Ż.: Ja również dziękuję. TAEKWON.

Reklama
392 views