Aktualności
Gmina Skarbimierz

Skarbimierz po raz trzeci nie uzyskał praw miejskich. Wójt Pulit nie kończy walki


W styczniu 2021 roku w Polsce przybędzie 10 nowych miast. Nie ma wśród nich Skarbimierza. Chociaż zdaniem Andrzeja Pulita, spełnia on wszystkie kryteria formalne i spokojnie mógłby dostać status miasta. A jest on niezbędny dla dalszego dynamicznego rozwoju.

Problemy z uzyskaniem statusu miasta, wójt Skarbimierza upatruje w nieprzychylnym nastawieniu Wojewody, który negatywnie zaopiniował wniosek do MSWiA. 

Jak powiedział nam Andrzej Pulit, kolejne próby i zachęcanie do ponownego połączenia gminy Skarbimierz i Brzeg są całkowicie bez sensu. Wspominał czasy podziału, kiedy w 2002 roku, Skarbimierz poszedł na swoje. Mówił, że start był trudny, ale kierowana przez niego gmina, bardzo szybko dołączyła do czołówki w województwie. 

– Szkoda, że nie nazwaliśmy się kiedyś Skarbimierz – Miasto, powiedział żartobliwie włodarz gminy.

Zdaniem wójta obie gminy wcale nie zarobią na połączeniu, a subwencje będą wpływały tylko przez pięć lat. Poza tym Skarbimierz i Brzeg to gminy o odmiennej specyfice i zamiast je łączyć, można raczej postawić na partycypację Skarbimierza w kosztach ponoszonych przez sąsiada, jeśli dotyczą one mieszkańców gminy. 

Andrzej Pulit zapowiada, że złoży kolejny wniosek o nadanie praw miejskich. 

Obecnie gmina Skarbimierz stanowi ponad 12 procent powierzchni powiatu brzeskiego. W samym Skarbimierzu-Osiedle zamieszkuje 2400 mieszkańców, jest 25 ulic, a pracę znajduje ponad 3 tysiące pracowników. Z danych GUS wynika, że gmina Skarbimierz, pod względem dochodu na mieszkańca, znajduje się 234 miejscu w Polsce i wyprzedza dużo większe miejscowości jak choćby Stalową Wolę czy Radom.

W uzasadnieniu odmowy, MSWiA informuje, że wynika ona głównie z powodu układu urbanistycznego, gdyż Skarbimierz-Osiedle nie przypomina miasta, a jedynie dobrze rozwinięte osiedle. 

Reklama
382 views