Aktualności
Kultura
Powiat brzeski

„Skrzydła na pancerzach” i „Gwiazdy nad głową” – komiksy do oglądania i słuchania


Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu uczestniczyło w projekcie Wojewody Opolskiego – Adriana Czubaka, w ramach środków Wieloletniego Programu „Niepodległa” na lata 2017 – 2022. Muzeum było realizatorem przedsięwzięcia, które polegało na wykonaniu dwóch komiksów pt. „Skrzydła na pancerzach. Wiek wolności – wiek odpowiedzialności 1920 – 2020” oraz „Gwiazdy nad głową. Historia Powstań Śląskich 1919 – 1921” wraz z przygotowaniem słuchowisk obu komiksów. 

Komiksy i słuchowisko jest już dostępne bezpłatnie na specjalnie uruchomionej stronie internetowej: www.skrzydlaigwiazdy.pl, gdzie poza wersją w formacie pdf jest dostępna także wersja „do słuchania”, wykonana głównie z myślą o osobach z problemami wzroku. 

Jak wspomniano, komiksy i słuchowiska można pobierać ze strony bezpłatnie.

Projekt był realizowany przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przy współpracy Instytutu Śląskiego w Opolu i jego Dyrektora, dr Bartosza Kuświka i Radia Opole, które wykonało nagranie (lektorem jest red. Wiesław Kolbusz). Za scenariusz komiksów odpowiada redaktor i pisarz, Michał Cetnarowski z Brzegu, a grafikę oraz kolorystykę wykonał Michał Kułakowski z Warszawy. W promocję zaangażowało się też Opolskie Kuratorium Oświaty z Panem Kuratorem Michałem Siekiem (promocja wśród dzieci i młodzieży szkolnej). Autorem filmu promocyjnego jest Mateusz Tomczak.

Reklama
90 views