Sport

Stal Brzeg – sportowa wizytówka miasta


Duży kawałek historii

Stal Brzeg od ponad 50 lat tworzy sportową historię naszego miasta. Klub szkoli młodych zawodników, uczy ich rywalizacji w duchu fair play i zdrowego trybu życia, gwarantując przy tym kibicom niezapomniane emocje oraz wspaniałe wspomnienia.

Przez ponad pół wieku przez Stal przewinęły się tysiące zawodników i setki trenerów, a Stadion Miejski w Brzegu odwiedziła niezliczona ilość kibiców. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie wierni fani są jednym z filarów każdego klubu. Ci brzescy byli ze Stalą zarówno w radosnych chwilach związanych z kolejnymi awansami, jak i tych smutnych, gdy prawie zniknęła ona z piłkarskiej mapy Polski. Czym jest dziś Stal Brzeg dla kibiców? Zapewne każdy z nich udzieliłby innej odpowiedzi. Z pewnością  jednak jest dumą miasta z trzema kotwicami w herbie.

Obecnie Stal Brzeg występuje w III lidze, gdzie rywalizuje m.in. z klubami z Chorzowa, Bytomia, Bielska-Białej i Zielonej Góry. Nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców tych miast Brzeg kojarzy właśnie dzięki drużynie piłkarskiej. Nasz Stadion Miejski nieustannie wprawia w zachwyt rywali, którzy od lat marzą o takim obiekcie.

Przyszłość należy do młodzieży

Wspaniała baza sportowa, doskonale przygotowane boiska, siłownia i setki dzieciaków, dla których żółto-niebieskie barwy oraz możliwość profesjonalnego treningu są najważniejszą częścią dnia. Sportowe emocje, łzy szczęścia ze strzelonego gola i smutek po przegranym meczu – tego wszystkiego nie da się zapomnieć.

To właśnie najmłodsi piłkarze są oczkiem w głowie trenerów Stali. Oczywiście nie można pominąć drużyny seniorów, bo to gra w niej jest celem wielu wychowanków, dla których bohaterami są Celuch, Gajda czy Stitou.

Radość dzieciaków na treningach, na które przychodzą zawodnicy pierwszej drużyny, jest czymś absolutnie niezapomnianym.

Najmłodsi zawodnicy, szkolący swoje piłkarskie umiejętności mają po pięć lat. Aby zapanować nad taką grupą, na każdym treningu obecnych jest trzech trenerów. W starszych grupach liczba zawodników nie przekracza piętnaście osób, dzięki czemu trener może przekazać i wyegzekwować swoje polecenia.

Bardzo mocną stroną brzeskiego klubu jest piłka młodzieżowa i Akademia Piłkarska, która zaliczana jest do najlepszych w regionie. Obecnie klub posiada 13 drużyn młodzieżowych i jako jeden z trzech w województwie opolskim może pochwalić się tym, że wszystkie występują w najwyższych klasach rozgrywkowych organizowanych przez OZPN.

Nad szkoleniem młodych piłkarzy czuwa 17 trenerów, w tym także – co rzadko spotykane – trener bramkarzy, który wspólnie z bramkarzem pierwszej drużyny Adrianem Szadym dba o rozwój golkiperów. Jednym z wychowanków trenera Marka Szymochy jest Miłosz Jaskuła, który przebywał na testach m.in. w FC Venezia czy VFB Stuttgart.

Nad przygotowaniem motorycznym piłkarzy czuwa Szymon Kuriata, który ponadto koordynuje prace wszystkich trenerów w Akademii. To między innymi dzięki niemu zawodnicy są świetnie przygotowani do rozgrywek ligowych.

Pięciu trenerów przebywa aktualnie na kursie UEFA A, pozostali w rundzie jesiennej będą podwyższać swoje umiejętności i zwiększać swój warsztat na kursach organizowanych przez Opolskie Związek Piłki Nożnej. Trenerzy Stali posiadają liczne szkolenia: Coerver Coaching, licencję PSS, odbywali także staże w Bayernie Leverkusen, Benfice Lizbona, Chelsea Londyn oraz wielu czołowych klubach w Polsce.

Ich zaangażowanie i profesjonalne podejście przyniosło efekt w postaci podpisania umów partnerskich z najlepszymi akademiami piłkarskimi w kraju, m.in. Legii Warszawa i Rakowa Częstochowa.

Praca trenerów przekłada się na wyniki piłkarzy. Wielu zawodników Stali zostało docenionych przez większe kluby, co zaowocowało transferami do wspomnianego już wcześniej Rakowa, a także Miedzi Legnica czy Odry Opole.

Od ostatnich wielkich sukcesów grup młodzieżowych minęło już kilka lat. W klubowych gabinetach widnieją zdjęcia juniorów z sezonów 2003/04 czy 2010/11, gdy brzeska drużyna okazała się najlepsza w województwie. Nie zmienia to faktu, że ostatni okres również można zaliczyć do udanych. Trzy lata temu brzescy juniorzy wywalczyli sobie przepustkę do Centralnej Ligii Juniorów, gdzie rywalizowali z takimi ekipami jak Zagłębie Lublin i Gwarek Zabrze. Jeden zawodnik z tej drużyny gra teraz w III lidze, a to dopiero początek.

Klub, który wspierają pasjonaci

Sukcesy klubu nie byłyby możliwe, gdyby nie wiele osób, które wspierają go swoim czasem, a także środkami. Stal rozwija się dzięki wsparciu władz miasta, radnych miejskich oraz sponsorów.

Gdy trafiłem do klubu siedem lat temu, musiałem o wszystko zadbać sam. Sprzęt, boiska, hala – to wszystko było na mojej głowie. Obecnie trenerzy nie mają takich problemów, bo klub stara się stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do pracy” – mówi Damian Dziura, koordynator ds. sportowych.

Problemy, które pojawiały się dawniej, wynikały z braku jednolitego systemu szkolenia. Każdy z trenerów dbał o swoją drużynę i tylko ona go zajmowała. Ta sytuacja uległa zmianie. Teraz najważniejszy jest rozwój zawodnika. Niekiedy młodszy zawodnik przesuwany jest do starszych kolegów, aby jeszcze lepiej i szybciej mógł się rozwijać. Trenerzy rozmawiają ze sobą, spotykają się w swoim gronie, dyskutują o poszczególnych piłkarzach – ich plusach, ale także o wadach. Trening, który trwa godzinę lub dwie, to tylko część pracy trenerów, którzy każdego dnia spędzają w klubie po kilka godzin, analizując postępy każdego zawodnika.

Ujednolicony plan szkolenia sprawia, że przed każdym rozpoczynającym się sezonem każdy wie, jak najlepiej przygotować zawodników do stojących przed nimi wyzwań. Wszystkie problemy pojawiające się podczas rundy rozwiązywane są wspólnie podczas miesięcznych zebrań w klubie.

Dzięki dobrze zorganizowanej pracy Stal odnosi sukcesy. Obecnie wszystkie drużyny młodzieżowe walczą o wysokie cele w swoich rozgrywkach, zawodnicy często zapraszani są na konsultacje szkoleniowe i testy do klubów grających w Ekstraklasie, a sam klub postrzegany jest jako druga siła na Opolszczyźnie.

Formalnie Akademia Piłkarska Stal Brzeg funkcjonuje od czterech lat i cały czas dynamicznie się rozwija. Aktualnie modyfikowany jest plan szkolenia, który ma usprawnić funkcjonowanie klubu. To z kolei ma się przełożyć na jeszcze lepszą jakość i wypromować zawodników na szczebel centralny lub międzynarodowy.

Jak to funkcjonuje obecnie?

Jak zostało już wspomniane, brzeskie zespoły młodzieżowe występują w najwyższych klasach rozgrywkowych, plasując się na czołowych miejscach. W minionym sezonie grupa 2004 przegrała baraż z Górnikiem Polkowice o miejsce w CLJ U-15. Było to dla brzeżan pierwsze przetarcie, a z porażki zostały wyciągnięte wnioski, które z pewnością przełożą się na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości.

Duży nacisk kładzie się w Stali na dobór zawodników i ich rozwój. Przed każdym meczowym weekendem trenerzy analizują umiejętności i postępy każdego piłkarza i decydują, w której drużynie i w jakim wymiarze czasowym będzie grał. Przesunięcia zawodników, którzy prezentują wysoki poziom, są rzeczą normalną, a jednak w przeszłości nie odbywało się to zbyt często. Obecnie trenerzy nie obawiają się takich ruchów, bo wierzą, że tylko rywalizacja na najwyższym poziomie pozwoli na rozwój – w myśl zasady „lepiej jest przegrać 1:0 niż wygrać 10:0”.

Największym sukcesem dla zawodnika jest gra ze starszym rocznikiem. Tego typu przesunięcia zaczynają się już w grupach jedenastolatków. W celu przyzwyczajenia młodych piłkarzy do rywalizacji dzieci z najmłodszych kategorii wiekowych biorą udział w grach wewnętrznych oraz integracyjnych. Dzięki temu mają oni możliwość bliższego poznania się, pokazania swoich umiejętności i wyzbycia się strachu przed starszymi kolegami. Trenerzy mają z kolei świetną możliwość zobaczenia swoich podopiecznych na tle innych zawodników, co pomaga im później w dokonywaniu właściwych decyzji.

Wszystkie grupy trenują aktualnie na Stadionie Miejskim, więc wszyscy świetnie się znają i wspierają podczas meczów oraz turniejów. Młodsi piłkarze oglądają rozgrywki seniorów, a starsi chłopcy niejednokrotnie wspierają młodszych podczas ich rywalizacji.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił program certyfikacji Szkółek Piłkarskich, w którym brzeska akademia otrzymała Brązową Gwiazdkę. Świadczy ona o profesjonalnym podejściu do szkolenia i spełnieniu wymogów nakładanych przez PZPN. W kolejnych latach brąz z pewnością zamieni się w srebro, a następnie złoto, bo akademia cały czas się rozwija.

Sukcesy najmłodszych

Najmłodsze grupy brzeskiego klubu występują w turniejach „Bawi nas Piłka” organizowanych pod egidą Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Wszystkie ekipy reprezentujące nasze miasto zakwalifikowały się do grup mistrzowskich. Drużyna młodzików pod wodzą Andrzeja Wolańskiego, prezentując bardzo wysoki poziom piłkarski i nie ponosząc żadnej porażki, wygrała rundę jesienną w Opolskiej Lidze Młodzika.

Najmłodsi nie tylko rywalizują na szczeblu województwa, ale biorą też udział w wielu turniejach na terenie całego kraju. W turnieju w Inowrocławiu zajęli trzecie miejsce, ulegając w walce o finał Legii Warszawa. Sukcesy zdobywane są również za granicą. W Belgii brzeska ekipa zajęła w 2019 roku trzecie miejsce. Jednym z największych sukcesów w ubiegłym roku była z kolei wygrana w turnieju o Puchar Prezesa OZPN.

Sukcesy brzeskiej akademii sprawiły, że jest ona wysoko ceniona w kraju. Efektem tego są cykliczne mecze kontrolne z klubami z Ekstraklasy: Zagłębiem Lubin, Piastem Gliwice, Górnikiem Zabrze, Legią Warszawa, Śląskiem Wrocław, Rakowem Częstochowa. Grupa trampkarzy dwukrotnie zmierzyła się z kadrą Opolskiego Związku Piłki Nożnej, co dla młodych zawodników jest bardzo dużym wyzwaniem.

Zaangażowanie piłkarzy jest doceniane, czego efektem są systematyczne powołania do kadr wojewódzkich. Spore wyróżnienie spotkało Macieja Suskiego (jeszcze w barwach Śląska Wrocław) i Filipa Hermana, którzy zostali powołani na Letnią Akademię Młodych Orłów, która jest zapleczem Kadr Narodowych. Przez tydzień trenowali pod czujnym okiem trenerów z Reprezentacji Polski. W listopadzie oraz grudniu 25 zawodników otrzymało zaproszenia na testy do  takich klubów jak: Raków Częstochowa, Legia Warszawa, Ruch Chorzów i Śląsk Wrocław. Dzięki temu dwóch naszych zawodników od stycznia swoje umiejętności szkolić będzie w Rakowie Częstochowa, czyli jednej z lepiej postrzeganych Akademii w Polsce.

Akademia to nie tylko treningi, mecze i turnieje, to również wspólne spędzanie czasu oraz edukacja. Podczas obozów i półkolonii prowadzone są warsztaty, wykłady oraz szkolenia. Zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, profilaktyka uzależnień, ale również proces planowania swojej kariery po przygodzie z piłką, to tylko niektóre tematy, z którymi zapoznaje się młodzież.

Wielu młodych zawodników musi być uświadamiana, że nauka musi zawsze stać na pierwszym miejscu, a w przypadku kontuzji trzeba mieć w zanadrzu inne zajęcia niż sport.

Warto też wspomnieć, że w minionym roku przeprowadzony został pierwszy kurs dla młodych trenerów – Junior Coach. Program cieszył się sporym zainteresowaniem, a jego uczestnicy mogli spojrzeć na piłkę z całkiem innej strony.

Jak to wpływa na pierwszą drużynę?

Obecnie w kadrze pierwszej drużyny występuje pięciu wychowanków. Trener Marcin Domagała nie boi się stawiać na zawodników z akademii. Na treningach widać coraz większą liczbę podopiecznych, ale to oczywiście od samych zawodników zależy, czy wykorzystają swoją szansę. Patrząc jednak na ich zaangażowanie, śmiało można powiedzieć, że to tylko kwestia czasu.

Zainteresowanie najlepszych polskich klubów Stalą Brzeg wynika z tego, że klub prowadzony jest z zaangażowaniem i pasją. Współpraca z najlepszymi daje szanse na rozwój i dalszą naukę, którą trenerzy mogą pobierać choćby poprzez staże w Rakowie Częstochowa czy Legii Warszawa. Korzyść przynoszą także wizytacje przedstawicieli renomowanych szkółek w Brzegu, podczas których udzielane są cenne porady i wskazówki. Dwukrotna wizyta koordynatorów z Akademii Legii dała możliwość nowego spojrzenia na istotne elementy szkolenia młodzieży.

Stal nie tylko uczy się od największych piłkarskich firm w Polsce. Sama także dzieli się wiedzą z mniejszymi klubami w regionie. Z inicjatywy brzeskiej drużyny w marcu odbyły się pierwsze spotkania dotyczące współpracy z lokalnymi klubami. W planach jest stworzenie silnego ośrodka szkoleniowego. Stal przeprowadziła rozmowy dotyczące tego tematu z drużynami: Masters Brzeg, GAS Grodków, Raven Soccer School, Pogoń Łosiów, Burza Lipki oraz LZS Starościn. Współpraca na tym polu z pewnością pomoże w rozwoju wielu zawodników i podniesie jakość szkolenia.

Najbliższe plany

Plany akademii na najbliższą przyszłość są bardzo ambitne. „Przez ostatni okres weryfikowaliśmy model gry, aby dostosować go naszych możliwości. Trenerzy utrzymują kierunek, w którym powinniśmy iść oraz udoskonalają metody realizacji założonych celów. Chcemy jeszcze poprawić kwestie organizacyjne, żeby odciążyć trenerów oraz poprawić funkcjonowanie akademii” – mówi koordynator akademii Szymon Kuriata.

W celu zwiększenia potencjału zawodników akademia planuje zacieśnić współpracę ze Szkołą Podstawową nr 6 oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych, w których uczy się większość zawodników. W tym roku kontynuowany jest również projekt Piłkarskie Przedszkola mający na celu zachęcenie dzieci do uprawiania sportu i zaszczepienia w nich pasji, jaką jest piłka nożna.

1392 views