Aktualności
Powiat brzeski

Strajk Kobiet: Kolejne protesty w Brzegu


W poniedziałek, 26 października br. w Brzegu doszło do kolejnych spotkań protestacyjnych dotyczących obrony praw kobiet, a także symbolicznych blokad ulic. Przypomnijmy, że to efekt zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. 22 października br. tzw. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że aborcja, kiedy istnieje zagrożenie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją. To rozpętało w całej Polsce prawdziwą wojnę, ponieważ na ulice wielu miast, miasteczek i wsi, wyszły tysiące kobiet, wspieranych także przez szerokie grono mężczyzn, aby obronić prawa kobiet.

W Brzegu symbolicznie zablokowano ruch uliczny m.in. w okolicach ronda Solidarności

Poniedziałkowe protesty w Brzegu rozpoczęło samochodowe spotkanie na parkingu pod supermarketem Kaufland o godzinie 16:00. Następnie mieszkańcy Brzegu symbolicznie, w geście obrony kobiet, zablokowali ruch uliczny w okolicach ronda Solidarności, dołączając tym samym do blokad w całej Polsce, które organizowane były w każdy możliwy sposób (samochodami, rowerami itd.). Stamtąd kolumna samochodów ruszyła do Oławy na wspólną kawę, solidaryzując się z miejscowymi mieszkankami w walce o prawa kobiet.

Punktualnie o 19:00 rozpoczęło się kolejne spotkanie protestacyjne pod Ratuszem Miejskim w Brzegu, a następnie ogromny przemarsz ulicami miasta

Kolejnym punktem poniedziałkowego protestu kobiet w Brzegu było spotkanie w Rynku, a następnie ogromny przemarsz ulicami miasta, w którym udział wzięło ok. 1000 mieszkańców Brzegu! 

Były transparenty, parasolki, a także głośne skandowanie haseł takich jak m.in. „Myślę, Czuję, Decyduję”, „PiS to zło”, czy „Mamy dość”

Pochwalić należy brzeskich policjantów, którzy nie przeszkadzali protestującym i dodatkowo ubezpieczali maszerujący korowód na ulicach, aby wszystko przebiegało bezpiecznie. 

Protestujący zatrzymali się także pod domem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, gdzie m.in. wspólnie odśpiewali hymn Polski. Kobiety próbowały wywołać burmistrza, zapraszając go do siebie, ale niestety ich prośby pozostały bez odzewu.

Reklama
1073 views