Aktualności

Strażacy z OSP Skarbimierz stawiają na młodzież i realizują ciekawy projekt


Dzięki pozyskanej dotacji strażacy z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego OSP Skarbimierz prowadzą od lutego program „Działaj. Pomagaj. Reaguj”. Jego celem jest docieranie do młodzieży, wykorzystywanie jej potencjału i zachęcanie do działania.

- Projekt ma na celu zintegrować młodych beneficjentów i wykorzystać ich zainteresowania, postawić przed nimi nowe ciekawe wyzwanie, ucząc właściwej postawy i działań w życiu. Zwiększyć wiarę w samych siebie, jak również nauczyć i polepszyć współpracę w grupie, a także podnieść swoje kompetencje oraz zaradność życiową — opowiada koordynator projektu Szymon Oparowski.

Dzięki pieniądzom z programu „Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży można było zorganizować grupę 15 osób w wieku od 13 do 19 lat. Młodzież przystąpiła do działania i ambitnie realizuje założenia programowe. Przez pierwsze dwa miesiące: szkolenia, wykłady i nauka. Podczas tych zajęć uczestnicy przyswajali wiedzę z pierwszej pomocy, działań ratowniczych i poszukiwawczych, łączności oraz planowania.

W kolejnych dwóch miesiącach będą odbywały się pokazy, w trakcie których uczestnicy programu będą mogli zaprezentować nabyte umiejętności.

W planie jest także krótki film o działaniach jednostki, promujący również sam projekt.

Dwa ostatnie miesiące kursu to, poza nauką, krótki wyjazd i dwa wydarzenia na zakończenie. Jedno specjalne, tylko dla uczestników projektu i obsługi, a drugie dla lokalnej społeczności.

- Będziemy informować o przebiegu projektu, jak również o jego uroczystym zakończeniu. Z programu Równać Szanse" otrzymaliśmy gadżety: bidony, koszulki, skarpety, plecaki. Dodatkowo uczestnicy zadania dostaną pamiątkowe koszulki, jak również certyfikaty udziału. To pierwszy taki projekt dla naszej jednostki. Patrząc jednak na uśmiechnięte twarze uczestników z pewnością nie ostatni — dodaje Szymon Oparowski.