Aktualności
Brzeg
Historia

Studenci Historii UO na zajęciach na zamku w Brzegu


Dzięki współpracy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego odbyły się dzisiaj bardzo ciekawe zajęcia i wykłady studyjne, połączone z warsztatami, dla studentów kierunku o nazwie Historia i Teraźniejszość 40+

Byli to studenci Pana Profesora Tomasza Ciesielskiego, dyrektora Instytutu Historii UO, który wygłosił wykład o wojnach śląskich, oraz Pana Profesora Mariusza Sawickiego, który z kolei swój wykład poświęcił bliskiej nam postaci Ludwiki Karoliny Radziwiłłówny, nie zapominając też o jej ojcu, księciu Bogusławie, którego mocno negatywny wizerunek przekazany nam w tradycji głównie przez dzieło Henryka Sienkiewicza uważa Pan Profesor za krzywdzący i niesprawiedliwy.

Ogromny udział w tym naukowo-edukacyjnym przedsięwzięciu miał Pan Tadeusz Jurek, znakomity erudyta, pod którego przewodem zwiedzaliśmy dzisiaj kościół pw. Podniesienia Krzyża Świętego, kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z jego „śląską Sykstyną” i w końcu cztery kondygnacje naszego piastowskiego zamku wraz z wystawą kresową. Tak więc dzisiaj był niezwykle bogaty w treści. 

Historia i Teraźniejszość 40+ to bardzo ciekawy kierunek studiów i kompletnie unikalny w skali kraju. Jego studentami zostają ludzie po czterdziestce, pragnący zdobyć wykształcenie akademickie, uzupełnić już posiadane kwalifikacje albo zwyczajnie pasjonujący się historią. 

Jak powiedział mi prof. Mariusz Sawicki, jego unikalność polega na tym, że jest to jedyny taki kierunek w Polsce, oferujący zajęcia studentom w trybie zaocznym i wieczorowym, ale są to całkowicie darmowe studia. A najstarszy student jest po 70-tce.

Reklama
159 views