Aktualności
Kultura

Sukcesy brzeskiej gitarzystki na arenach międzynarodowych


18-letnia gitarzystka rodem z Brzegu, Oliwia Lis odnosi w ostatnim czasie znaczące sukcesy na arenach międzynarodowych. W Pradze zwyciężyła konkurs PRAGuitarra Clasica. W Podgoricy brzeżanka zajęła 2. miejsce w Montenegro International Guitar Competition, a w Bratysławie była trzecia podczas Visegrad Guitar Competition. Przed zdolną gitarzystką kolejne ważne konkursy.

Zwycięstwo w czeskim PRAGuitarra Clasica

Oliwia Lis zwyciężyła międzynarodowy konkurs PRAGuitarra Clasica w czeskiej Pradze. Brało w nim udział ok. 60 gitarzystów i gitarzystek z Czech, Szwajcarii i Polski. Impreza przeznaczona była dla artystów, którzy nie przekroczyli 18 roku życia. Brzeżanka triumfowała w najstarszej grupie wiekowej. Dodatkowo Oliwia otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie utworu Johanna Kaspara Mertza.

Występ brzeskiej gitarzystki z praskiego konkursu można zobaczyć tutaj.

Drugie miejsce podczas 15th Montenegro International Guitar Competition 

Kolejnym sukcesem utalentowanej, brzeskiej gitarzystki było zajęcie drugiego miejsca w ramach 15th Montenegro International Guitar Competition w Podgoricy. W tym konkursie nie było ograniczeń wiekowych. Zaprezentowali się w nim artyści z m.in. Grecji, Włoch, Serbii, Rumunii, Czarnogóry, Armenii, Portugalii, Iranu, Rosji, Słowenii, Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Kosowa, Chorwacji i Polski. 

Punktacja konkursu w kategorii, w której występowała Oliwia, dostępna jest pod linkiem.

Visegrad Guitar Competition w Bratysławie i kolejne podium

Sukcesem zakończył się również występ Oliwii Lis w Bratysławie. Podczas Visegrad Guitar Competition, czyli Międzynarodowego Konkursu Gitarowego, brzeżanka zajęła trzecie miejsce w kategorii wiekowej do 20. roku życia. 

W konkursie udział wzięło około 70 gitarzystów i gitarzystek z Chorwacji, Chin, Izraela, Ukrainy, Rosji, Ekwadoru, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Węgier, Słowacji, Czech, Szwajcarii, Grecji, Irlandii oraz Polski.

Teraz przed Oliwią kolejne wyzwania

18-latka przygotowuje się obecnie do dwóch bardzo ważnych konkursów, które odbędą się w Polsce. Chodzi o Baltic Guitar Days w Szczecinie oraz Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Joaquina Rodrigo w Olsztynie. Obydwa konkursy odbędą się w czerwcu.

Oliwia Lis to wychowanka PSM I st. im. Józefa Elsnera w Brzegu

Oliwia Lis swoją gitarową przygodę rozpoczęła w wieku 7. lat. To właśnie wtedy jej mama zaprowadziła ją na pierwsze zajęcia do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Józefa Elsnera w Brzegu. Tam szlifowała swój talent pod okiem mgr. Dominika Matuszczaka, u którego kontynuowała następnie swoją naukę w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu przez kolejne 3 lata.

Następnie Oliwia przeniosła się do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu – tzw. Szkoły Talentów, w której uczy się obecnie pod okiem Macieja Kończaka. 

Jak mówi nam 18-latka: W przyszłym roku planuję zdawać na jedną z zagranicznych uczelni, do Niemiec lub Austrii, oczywiście na kierunku gitary klasycznej. 

Oliwia jest laureatką około 40 konkursów o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej oraz stypendystką: Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Marszałka Województwa Opolskiego, Ministra Kultury. Otrzymała również Stypendium Miasta Poznania, a wcześniej kilkukrotnie Miasta Brzeg. 

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko pogratulować młodej brzeżance tak ogromnego talentu i trzymać kciuki za jej przyszłe sukcesy oraz plany!