Aktualności
Kultura

Święto Kultury Kresowej w Chróścinie


Miniony weekend w Chróścinie (gmina Lewin Brzeski) był niezwykle atrakcyjny, a wszystko za sprawą Dni Kultury Kresowej. Dla lokalnych mieszkańców to wielkie święto tradycji i tożsamości. Wiele rodzin przesiedlonych zostało na te ziemie po II wojnie światowej właśnie z Kresów Wschodnich. 

Wielka uczta dla miłośników kuchni kresowej, ale także i coś dla duszy…

Organizatorzy Dnia Kultury Kresowej, Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich i Sołectwo Chróścina, pomyśleli właściwie o wszystkim. Każdy mógł w miniony weekend znaleźć na placu rekreacyjno-sportowym coś dla siebie. Miłośnicy kulinariów mogli rozkoszować się w przepysznej kuchni kresowej. Wśród potraw można było znaleźć m.in. zupę rakową, której tradycyjna receptura pochodzi z Kresów Wschodnich, a dokładniej z Dublan w gminie Sambor, w powiecie lwowskim. Warto wiedzieć, iż wspomniana zupa rakowa, autorstwa gospodyń z Chróściny, 1 czerwca 2020 roku została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa. Ktoś powie, że porządny obiad powinien składać się z dwóch dań – proszę bardzo, wszak do zupy rakowej można było zjeść również przepyszne, kresowe gołąbki ziemniaczane z sosem borowikowym, za które KGW w Chróścinie także otrzymało prestiżową nagrodę Perły 2018. 

Nie samym jedzeniem człowiek żyje, dlatego wśród atrakcji znalazło się także i coś dla duszy. Organizatorzy przygotowali występy o tematyce kresowej oraz wystawę starych fotografii, połączoną z ekspozycją dawnych przedmiotów użytkowych. Z kolei na specjalnie przygotowanych kramach mieszkańcy mogli odnaleźć m.in. wyjątkowe prace autorstwa lokalnych rękodzielników z gminy Lewin Brzeski, dla których była to fantastyczna okazja, aby promować swój kunszt. 

Jak powiedziała nam jedna z organizatorek wydarzenia, Pani Anna Zazula z KGW w Chróścinie: To dla nas bardzo ważne święto tradycji i tożsamości, którym możemy uczcić pamięć o naszych rodzinach, które przed prawie 80. laty zamieszkały tę ziemię. 

Moc atrakcji czekała również na najmłodszych mieszkańców, dla których organizatorzy przygotowali dmuchańce, kącik artystyczny i wiele innych ciekawych zajęć. 

Swoistą wisienką na torcie był Turniej Sołectw, czyli sąsiedzka rywalizacja z przymrużeniem oka. Uczestnicy walczyli o wspaniałe nagrody oraz Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego. 

Po zmroku pozytywną energię można było rozładować na parkiecie, gdzie tańcom nie było końca! 

Organizatorzy zapraszają na kolejny Dzień Kultury Kresowej, który odbędzie się już za rok. Zdecydowanie warto pojawić się wtedy w Chróścinie.