Aktualności
Powiat brzeski
Wywiad

„Sytuacja jest trudna, ale określenie, że jesteśmy bankrutem, jest mocno przesadzone” – rozmowa z Jackiem Monkiewiczem, Starostą Powiatu Brzeskiego o finansach samorządu


Na ostatniej sesji Rady Gminy w Skarbimierzu z ust wójta padły słowa, że „jeżeli popatrzymy na Powiat, który jest prawie bankrutem i kupuje elektryczny samochód, oczywiście hybrydę, no to pytanie, czy stać ich było? No nie było ich stać, ale kupili”, to muszę zapytać nie o samochód, ale o sytuację finansową. Rzeczywiście Powiat Brzeski bankrutuje?

Trudno nawet komentować słowa włodarza gminy Skarbimierz, który argumentuje własne pomysły zakupu samochodu, działaniami innych samorządów. Natomiast odpowiadając na pytanie dotyczące finansów Powiatu Brzeskiego…sytuacja jest trudna, ale określenie, że jesteśmy prawie bankrutem, jest mocno przesadzone. Przypomnę, że kadencję rozpoczęliśmy od przejęcia realizacji największej w historii Powiatu inwestycji realizowanej z własnych środków, a w zasadzie z kredytu, czyli budowy bloku operacyjnego w Brzeskim Centrum Medycznym. Inwestycja zamknęła się w kwocie prawie 20 mln zł, to niestety w znacznym stopniu rzutuje na płynność finansową Powiatu. Na sytuację finansową duży wpływ ma również sytuacja finansowa BCM, do którego corocznie musimy dokładać niemałe środki. Nie bez znaczenia jest również konieczność dopłacania do wielu zadań zleconych, na które otrzymujemy niewystarczające środki. Jednak chyba największą bolączką finansową Powiatu Brzeskiego jest oświata. W tym roku, pomimo tego, iż przez kilka miesięcy odbywała się nauka zdalna, to wiele wskazuje na to, że do wydatków bieżących, w głównej mierze są to płace, dopłacimy około 7 mln zł. Niestety wpływy do budżetu w tym roku są również mniejsze jak choćby z PIT-u, czyli podatku od osób fizycznych. W tym roku będzie on mniejszy niż w zeszłym roku o około 1 mln zł, a planowaliśmy przecież, że będzie wyższy niż w 2019 r. Jednak od początku kadencji wdrażamy działania, które mają na celu ograniczenie wydatków i wprowadzanie oszczędności, ale również dodatkowe wpływy do budżetu. Mimo trudności, spotęgowanych obecną sytuacją w kraju, robimy swoje i z delikatnym optymizmem patrzę w przyszłość. 

Chciałbym jednak powrócić do kwestii zakupu nowego samochodu przez Powiat w 2019 r. Przypomnę, że w miejsce dwóch starszych, droższych w utrzymaniu samochodów, pozyskaliśmy jeden nowy. W związku z umową leasingu płacimy nieco ponad 1500 zł miesięcznie, co w skali roku daje kwotę 18600 zł. 

Jednak pomimo nie najlepszych finansów udaje Wam się realizować inwestycje, chociażby drogowe. Jak trudne to zadanie?

Pomimo ograniczonych środków nie zamierzamy rezygnować z inwestycji. W głównej mierze są to te zadania, na które uda nam się pozyskać dofinansowanie, jak choćby wspomniane inwestycje drogowe. W sierpniu zakończyliśmy wart ponad 3,5 mln zł II etap przebudowy ul. Chrobrego w Brzegu, ze wsparciem rządowego Funduszu Dróg Samorządowych oraz dotacją z Gminy Brzeg. W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę na przebudowę mostu nad zalewem rzeki Nysa Kłodzka w Lewinie Brzeskim. Zadanie warte ponad 7,1mln zł realizowane będzie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, ze wsparciem Gminy Lewin Brzeski. Razem z burmistrzem Arturem Kotarą rozmawialiśmy z prezesem zarządu Górażdże Kruszywa Spółka z o.o., panem Krzysztofem Filuszem, która również wniesie swój wkład w realizację zadania.  Staramy się również pozyskiwać środki na kolejne zadania drogowe. W sierpniu złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na kompleksowy remont ul. Kolejowej w Mąkoszycach oraz drogi Kruszyna-Prędocin w kolejnym naborze Funduszu Dróg Samorządowych. Realizujemy także wspólnie z gminami mniejsze zadania w zakresie dróg – kolejny etap chodnika w Błotach, chodnik w Przeczy, czy w najbliższym czasie kontynuacja chodnika w Przylesiu. Jednak realizujemy nie tylko zadania drogowe… W tym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą, na jakże wyczekiwaną, informatyzację szpitala z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wartość tego zadania to ponad 2,5 mln zł. Przed nami również termomodernizacja wraz z przebudową części obiektów Zespołu Szkół Budowlanych, a także ZOL-u przy BCM, zadania warte będą łącznie około 6 mln zł, także z dofinansowaniem z RPO. Ze względu na pandemię realizacja tych zadań została przesunięta na przyszły rok. Rozpoczęliśmy również przebudowę pomieszczeń w budynku Starostwa przy ul. Wyszyńskiego na potrzeby Wydziału Komunikacji, w celu usprawnienia obsługi naszych mieszkańców.   

Jakie prognozy na przyszły rok? Październik to już taki moment, kiedy samorządy pracują nad budżetem. Jaki kierunek obierze Powiat?

Na pewno planowanie budżetu na przyszły rok jest wyjątkowo trudne, ze względu na niepewność przyszłych wpływów do budżetu, ze względu na sytuację covidową. Będziemy chcieli kontynuować działania, które pozwolą wprowadzić oszczędności i bardziej racjonalne wydatkowanie środków z budżetu. W roku 2021 będziemy chcieli utworzyć Centrum Usług Wspólnych obsługujących nasze jednostki podległe. Początkowo CUW obsługiwać będzie tylko placówki oświatowe, ale docelowo wszystkie jednostki powiatowe. Powoli przymierzamy się również do zmian w naszych placówkach oświatowych. Niezależnie od wszystkiego, tak jak wcześniej wspomniałem, na pewno nie będziemy chcieli rezygnować z inwestycji i koniecznych remontów.

Reklama
379 views