Aktualności

Szopy pracze na działkach w Brzegu!


Jeden z czytelników poinformował nas o dość egzotycznych gościach, odwiedzających jego działkę. Dzięki fotopułapce zainstalowanej przez pana Ryszarda udało się ustalić, że są to szopy pracze.

Pan Ryszard jest działkowcem, ale dokarmia też dzikie koty. Zaintrygowała go sprawa szybko znikającej karmy, którą pozostawiał tym zwierzętom. Postanowił wykryć sprawcę i zainstalował na swojej działce fotopułapkę.

- Na używanej przeze mnie działce w ROD Jaśmin przy ul. Wrocławskiej w Brzegu zainstalowałem fotopułapkę, by wyjaśnić sprawę znikającej karmy przeznaczonej dla dzikich kotów. - pisze pan Ryszard Damuć.

Urządzenie spełniło swoją funkcję i zarejestrowało nocnych gości. Okazało się, że są nimi szopy pracze!

- 1 czerwca 2021 r. w godzinach nocnych fotopułapka zarejestrowała obecność na mojej działce pary dorosłych osobników szopów praczy. Szopa wspinającego się po siatce ogrodzeniowej widziałem też osobiście następnego dnia tuż przed zmrokiem. - relacjonuje działkowiec.

Pan Ryszard jako świadomy działkowiec i obserwator przyrody zgłosił sprawę odpowiednim służbom.

Osobom, które zauważą te zwierzęta, zalecamy utrzymywać bezpieczny dystans, gdyż szopy pracze mogą być nosicielami wścieklizny.

Nie ma powodów do paniki, ale warto zachować ostrożność!

Szop pracz nie jest miłym zwierzątkiem-przytulanką. W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym niszczącym nasz ekosystem. Ten wszystkożerny drapieżnik stanowi istotne zagrożenie nie tylko dla flory i fauny, ale również i dla przebywających na działkach osób, często z małymi dziećmi.