Aktualności
Gmina Grodków
Powiat brzeski

Szukasz pomysłu na aktywny weekend? To miejsce totalnie Cię zachwyci!


Pół godziny jazdy samochodem z Brzegu, niespełna 10 minut z Grodkowa (skąd można także dojechać rowerem w ok. 25 minut średnim tempem) pojawia się przed nami niezwykle ciekawa alternatywa na spędzenie weekendu, a mianowicie wycieczka do bajecznego Sulisławia.

Niewielka miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej części naszego powiatu jest atrakcją turystyczną ze względu na położony w malowniczym parku pałac. Znajduje się w nim pięciogwiazdkowy hotel, SPA oraz restauracja. Szukający odprężenia i odstresowania znajdą tam również Centrum Jogi i Ajurwedy. Nie lada gratką dla miłośników zwierząt na terenie posiadłości będzie z pewnością stado danieli.

Historia pałacu w Sulisławiu sięga średniowiecza. Pierwszymi znanymi właścicielami była rodzina Zedlitzów. Według źródeł historycznych już w XVII wieku stał tu dwór z folwarkiem. Oczywiście nie w takiej formie jaką znamy dzisiaj. W swojej historii Sulisław często zmieniał właścicieli. Pod koniec XVIII wieku stał się on własnością biskupów wrocławskich. Po sekularyzacji ich dóbr, w 1810 roku, przeszedł w ręce króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Ten z kolei podarował posiadłość feldmarszałkowi Hansowi von York w dowód uznania za zasługi wojenne.

Wśród licznych właścicieli Sulisławia była rodzina von Schaffgotsch z Kopic (od 1888 roku). To właśnie im pałac zawdzięcza swój neogotycki charakter. Po II wojnie światowej przejęty przez państwo pałac stopniowo popadał w ruinę. W 1978 roku przejęło go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Po remoncie w pałacu otworzono sanatorium podlegające Komendzie Wojewódzkiej Milicji w Opolu. Zmiany ustrojowe w 1989 roku sprawiły, że znalazł się on ponownie w rękach prywatnych. W latach 2000-2006 pałac stał niezagospodarowany, ponownie popadając w ruinę.

W 2006 roku zakupiło go, wraz z przylegającym terenem, Towarzystwo Inwestycyjne BTA. Pałac został odrestaurowany i ponownie otwarty w roku 2012, a dwa lata później otwarto odnowiony folwark, gdzie mieści się również hotel i restauracja.

Jak poinformowała nas obsługa hotelowa w związku z trwającymi wciąż ograniczeniami nie można wejść na teren samego pałacu. Do czasu złagodzenia restrykcji nie można także korzystać z restauracji czy kawiarni. Kuchnia działa tylko na potrzeby nielicznych gości hotelowych.

Mimo wszystko spacer po niezwykle urokliwym, pałacowym parku jest z pewnością atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu, do czego naturalnie Państwa zachęcamy!

Janusz Pasieczny

792 views