Aktualności

Szykuje się dobry nabór do szkół ponadpodstawowych. Ponad 80% młodych wybrało brzeskie placówki


Wszystko wskazuje na to, że szkoły należące do Powiatu Brzeskiego nadal cieszą się sporym zainteresowaniem wśród absolwentów podstawówek. Rekrutacja została prawie zakończona, a dane, do których dotarła nasza redakcja, cieszą. Na blisko 800 młodych mieszkańców regionu, prawie 700 wybrało brzeskie technika i licea. 

- Nie mamy informacji, ilu z tych absolwentów złożyło jeszcze dokumenty do szkół w Nysie, Opolu, czy Wrocławiu. Jednak to, co widzimy w naszym systemie, naprawdę cieszy. Ponad 80% młodych mieszkańców powiatu nadal wybiera nasze szkoły. Oferta, jak widać, bardzo się podoba. A mamy kierunki, które w tym roku są szczególnie oblegane – wyjaśnia Anetta Zych-Rzepecka, Naczelnik Wydziały Oświaty w Starostwie Powiatowym w Brzegu. 

Hitem tegorocznej rekrutacji jest profil europejski w II LO. Klasa dwujęzyczna miała największe wzięcie. Jest tam już więcej kandydatów niż miejsc i do klasy trafią tylko najlepsi. 

- Nie ukrywam, że spodziewałem się takiego zainteresowania. Promocja zrobiła swoje, rekrutacja również. Oddział będzie liczył 32 osoby, a dziś mamy 60 zgłoszeń. Ciężko pracowaliśmy, by tegoroczny nabór nam wyszedł i jesteśmy zadowoleni. Od nowego roku szkolnego uruchomię 3 oddziały – wylicza Leszek Lipiński, dyrektor II LO w Brzegu. 

Warto podkreślić, że  w ostatnich latach technika cieszą się sporym zainteresowaniem. 

„Słowiańska” rekrutuje wciąż na podobnym poziomie.

 - Mamy już blisko 150 uczniów. Od września startują 4 klasy technikum i walczymy jeszcze o zawodówkę. Ja jestem bardzo zadowolona z tegorocznego naboru – mówi Wioletta Frankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. 

Nie wszędzie jest jednak tak optymistycznie. Są w powiecie miejsca, gdzie zainteresowanie daną placówką nie jest duże. 

- Martwi nas nabór do grodkowskiego ogólniaka. Na dziś mamy tylko 12 osób i powstanie tam tylko jedna klasa. Słabe zainteresowanie obserwujemy również w szkołach branżowych. Ubolewamy nad tym, ale to wina całego systemu i takiego przekonania, że placówka branżowa to jest coś gorszego, a przecież tak nie jest. Takie placówki dają fach, a nauka trwa też pięć lat i nie zamyka drogi do dalszego kształcenia – dodaje na koniec szefowa oświaty w powiecie.

Anetta Zych-Rzepecka przypomina, że 25 czerwca kończy się rok szkolny. Absolwenci podstawówek dostarczą do szkół średnich świadectwa oraz wyniki egzaminów. Wówczas nastąpi ostateczna weryfikacja.