Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Trudno, coraz trudniej


Już teraz dają o sobie znać utrudnienia naszego codziennego życia spowodowane przez koronawirusa. Z pierwszymi, widocznymi komplikacjami spotkamy się np.  w aptekach. Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia placówki te prowadzą sprzedaż leków z wykorzystaniem tzw. okienek podawczych, tych samych, z których korzystamy robiąc zakupy leków w nocy. Kupujących dużo więcej niż zwykle. Jak twierdzą farmaceuci robią zakupy „na zapas” i kupują prawie wszystko co jest dostępne. Z lekami sytuacja jest na tyle groźna, że jeżeli będą leżeć niepotrzebnie w szafce zapobiegliwego „chomika”, może ich później brakować dla tych, którzy naprawdę będą ich potrzebować. Warto pamiętać o tym, że każdy lek ma określoną datę ważności, po przekroczeniu której do niczego się nie nadaje i wymaga kosztownej, bezpiecznej dla środowiska utylizacji. Równie ważne dla jego skuteczności są opisane na opakowaniu zasady jego przechowywania. Źle przechowywany lek jest szkodliwy dla zdrowia!

Okazuje się, że chwilowe utrudnienia możemy spotkać też podczas zakupów w sklepach spożywczych. Jak powiedziały nam zapytane w różnych placówkach ekspedientki, one po prostu nie nadążają z uzupełnianiem towaru na szybko pustoszejących półkach. Sytuacja w przypadku produktów spożywczych jest podobna jak w przypadku leków. Nawet te o tzw. przedłużonym okresie trwałości, ale przechowywane w nieodpowiednich warunkach mogą ulec zniszczeniu. W najlepszym przypadku staną się pokarmem dla moli, mrówek faraona i innych owadów, w najgorszym zaatakuje je np. pleśń.

Na brak klientów i odwołania rezerwacji nie narzekają – jak na razie – brzeskie hotele. W gorszej sytuacji od właścicieli większych obiektów są Ci dysponujący kilkunastoma miejscami. Tam odwołanie trzech noclegów to spadek wpływów np. o 30%.

 Salon ze sprzętem oświetleniowym i elektrycznym, w jednym z pasaży, odwiedziła dzisiaj do godzin popołudniowych znikoma ilość klientów. Powodem Koronawirus? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Paradoksalnie- dużo mniej samochodowych części zamiennych rozwiózł do sklepów i warsztatów jeden z dostawców.  Dobra wiadomość dla tych, którzy czekają w długich kolejkach na naprawę swoich aut jest taka, że czas naprawy ich samochodów może się skrócić. 

W bardzo trudnej sytuacji znajdują się prowadzący działalność gospodarczą, których usługi związane są z bezpośrednią obsługą osób, w szczególności chorych i w starszym wieku. Fizjoterapeuta poinformował nas, że część pacjentów, zapisana na zabiegi czy masaże, zrezygnowała z planowanej wizyty. Pozostałym sam zaproponował rezygnację z zabiegów ze względu na ryzyko zarażenia. W przypadku samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej to duża strata. W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się samotne matki dzieci do lat 8 pracujące na własny rachunek. Zwrot pieniędzy, który gwarantuje rząd, tylko w niewielkim stopniu pokryje straty wynikające z przerwy w prowadzeniu działalności. O swoich stratach głośno w mediach wypowiadają się właściciele biur turystycznych czy firm transportowych. Tracimy wszyscy. Od naszego odpowiedzialnego postępowania zależy skala tych strat. Rząd już zapowiada kolejne zaostrzenie reżimu sanitarnego. Od nas zależy czy to zaostrzenie pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa czy też nie zmieni nic.

Krzysztof Rachwalski

819 views