112
Aktualności

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo", sprawdź za darmo swoje oświetlenie


Rozpoczęła się ogólnopolska kampania pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Poniżej znajdziesz stacje diagnostyczne z naszego regionu, w których można za darmo sprawdzić światła swojego pojazdu.

Akcja rozpoczęła się 21 października 2021 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu na prawidłowe oświetlenie pojazdów. Prawidłowy stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie, które ma niewątpliwie ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Udział w tym projekcie zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

W dniach 23.10, 6 i 20.11 oraz 4.12.2021 r., w wybranych stacjach diagnostycznych będzie można sprawdzić prawidłowe działanie i ustawienie świateł. Przypominamy również o tym, aby w trakcie wizyty w stacjach przestrzegać przepisów i obostrzeń związanych z epidemią Covid-19.

W naszym powiecie są to następujące stacje:

- Stacja Kontroli Pojazdów Oliwera w Skarbimierzu Osiedle ul. Biedronkowa 5

- Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Pisarzowicach ul. Świerkowa 2

Prawidłowe działanie świateł, a także ich prawidłowe ustawienie ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Wielu zdarzeń z ich udziałem udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne i prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegł pieszego lub nie doprowadził do oślepienia innych kierujących.

Celem kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” jest przypominanie i uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważna jest widoczność na drodze.

Apelujemy również do pieszych o korzystanie z elementów odblaskowych! W sezonie jesienno-zimowym mogą być mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.