Kultura

Tydzień Zakazanych Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK (z ang. Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Akcja powstała w 1982 roku z inicjatywy Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy i miała na celu walkę z rosnącą liczbą książek objętych cenzurą pojawiającą się w szkołach, bibliotekach i księgarniach na terenie Stanów Zjednoczonych. Z czasem akcja przybrała na sile i rozprzestrzeniła się nie tylko w Ameryce, ale także w Europie, w Chinach oraz w krajach islamskich.

W Polsce Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 2010 roku i co roku zrzesza coraz większe grono swoich zwolenników.  W ostatnim tygodniu września biblioteki oraz inne instytucje kultury mają jeden cel - propagować czytelnictwo oraz zwrócić uwagę na książki, które z różnych powodów (politycznych, społecznych, obyczajowych lub religijnych) zostały objęte cenzurą. W tym celu organizowane są wystawy, spotkania autorskie, prelekcje i konkursy na temat książek, które zostały okrzyknięte jako niepoprawne, obraźliwe, a często wręcz przeklęte.   Warto kultywować to wydarzenie, ponieważ wciąż we współczesnym świecie w wielu krajach spotkać się możemy z cenzurowaniem dzieł. W demokratycznych Niemczech rokrocznie na indeks trafia ok. 300 tytułów, a w Ameryce, jak za dawnych czasów, dochodzi nawet do rytualnych aktów palenia książek na stosie. Ciekawostkę stanowi znana z historii literatury autocenzura pisarzy. Swoje dzieła niszczył niezadowolony z nich Wolfgang Goethe, a Franz Kafka nakazał spalenie własnych rękopisów w testamencie

(szczęśliwie nie wykonano woli pisarza).

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek rozpocznie się w niedzielę 19 września i potrwa do soboty 25 września. Do akcji przyłączy się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, która z tej okazji przygotowała dla swoich czytelników liczne atrakcje. Podczas tygodniowego święta poświęconego wolności czytania będzie można obejrzeć między innymi wystawę książek objętych cenzurą, otrzymać broszurę informacyjną zawierającą wykaz pozycji zakazanych dostępnych w Wypożyczalni Centralnej przy ulicy Jana Pawła II 5, a także poznać powody cenzury poszczególnych tytułów, które często budzą śmiech, jak np. w przypadku zakazu czytania Czerwonego Kapturka. Zapraszamy serdecznie!

Miejska Bibliotek Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Godziny otwarcia od września do czerwca:
Poniedziałek – 8.00-19.00
Wtorek – 8.00-19.00
Środa – 8.00-19.00
Czwartek – 8.00-19.00
Piątek – 8.00-19.00
Sobota – 8.00-14.00
Niedziela – NIECZYNNE