Aktualności

Uczniowie wracają do szkół. Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022


Dziś (1 września) uczniowie w całej Polsce rozpoczęli nowy rok szkolny 2021/2022. Zasiądą oni ponownie w swoich ławkach, bo nauka powraca do trybu stacjonarnego we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych. Nie oznacza to jednak powrotu do pełnej normalności. W dalszym ciągu obowiązywać będzie reżim sanitarny zgodny z wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Obserwowaliśmy z bliska inaugurację roku szkolnego w części z brzeskich szkół. 

Jakie wytyczne związane z trwającą pandemią Covid-19?

Zgodnie z rządowymi wytycznymi zaleca się m.in. ograniczenie wejść do szkoły przez rodziców i osoby spoza placówek. Ponadto w rekomendacjach znalazło się również szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w wieku powyżej 12 lat, a także zachowanie dystansu (1,5 metra), dezynfekcja, używanie maseczek (w przypadku braku możliwości zachowania wymaganego dystansu) oraz wietrzenie klas. Z kolei lekcje wychowania fizycznego powinny odbywać się (w miarę możliwości) na świeżym powietrzu. 

Miejmy nadzieję, że tym razem uda się przeprowadzić cały rok szkolny w trybie stacjonarnym. Jak wynika z opinii ekspertów, nauczanie zdalne ma obniżoną skuteczność. Przez to wielu uczniów ma spore braki, które będą musieli nadrobić, np. uczęszczając na korepetycje. 

Obserwując rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach, zobaczyć można gołym okiem, jak bardzo uczniom brakuje wspólnych spotkań, nie tych online, a prawdziwych, na szkolnych korytarzach.