Aktualności
Kultura

Udany debiut artystyczny Barbary Murgrabi


W piątek (30 lipca) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Barbary Murgrabi pt. „Izolacja”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono przyjaciół i entuzjastów artystki oraz sympatyków galerii.

Barbara Murgrabia jest mieszkanką Brzegu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Opolu, a obecnie studiuje Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuki w Opolu. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zrealizowane na potrzeby zadania pod tym samym tytułem, z przedmiotu fotografia, realizowanego pod opieką mgr Anny Molokanovej w trakcie studiów. Prace powstały w okresie od marca do sierpnia 2020 roku, w większości w trakcie obostrzeń dotyczących zakazu swobodnego poruszania. Młoda brzeżanka w swoich pracach prezentuje serię autoportretów wykonanych przy użyciu skanera. Sięgnęła to urządzenie, gdyż – jak sama twierdzi – daje ono inne możliwości niż aparat fotograficzny.

Termin izolacja jest nam dobrze znany. Doświadczyliśmy przez pandemię ułamek tego zjawiska. Chciałam się pochylić nad tym zagadnieniem: czym właściwie jest izolacja? Czy jest czymś złym? Czy jest czymś dobrym? Szukałam różnych skojarzeń. Są to m.in.: ciemne pomieszczenie, samotność, tęsknota, odtrącenie, pustka. Są to elementy ze sobą powiązane. Dla mnie izolacja jest czymś bardzo negatywnym, ponieważ bardzo lubię przebywać z ludźmi. Dlatego w tych pracach dominuje ciemność, bo jesteśmy w tej izolacji zagubieni, rozmyślamy w samotności, poszukujemy siebie. Izolacja odseparowuje mnie od rodziny, przyjaciół, od ludzi, którzy są inspiracją do działania. To jest dla mnie bardzo bolesne doświadczenie mówi Barbara Murgrabia, autorka wystawy.

Wystawa „Izolacja” jest debiutem artystycznym młodej artystki. Czy trafnie udało jej się oddać emocje, jakie mogą towarzyszyć osobie w izolacji?  Jak dla mnie był to udany debiut. Dominujące w fotogramach czernie i przygaszone kolory wprowadzają widza w ponury nastrój. Zresztą sami możecie to ocenić.

Wystawę można oglądać do 18 sierpnia 2021 roku w godzinach pracy galerii.