Udany występ Natalii na ME w tenisie stołowym

W dniach 22-27 czerwca na warszawskim Torwarze odbyły się Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym z udziałem 95 kobiet i 106 mężczyzn. Polskę reprezentowało 5. zawodniczek i 5. zawodników. W reprezentacji kobiet wystąpiła brzeżanka Natalia Bajor, która znakomicie spisała się w koronnej konkurencji singlowej, dochodząc do 1/8 finału.

W pierwszym pojedynku stoczyła morderczy 7-setowy mecz z Greczynką Aikatrreni Toliou, który wygrała 4-3 (-8,-10,8,6,7,-9,10). Natalia w tym meczu przegrywała z tą defensorką 0-2 w setach i w 3. secie 1-4, ale znakomicie wyszła z opresji. W meczu o 1/16 finału nasza pingpongistka wygrała pewnie 4-1 z Czeszką Haną Matelovą (rozstawioną w turnieju z nr 11, a w rankingu światowym plasującą się na 51. pozycji – Natalia w tym turnieju była rozstawiona na 25. miejscu, a w rankingu światowym jest sklasyfikowana na 93. miejscu).

W szóstym dniu mistrzostw brzeżanka zagrała o wejście do ćwierćfinału z gwiazdą światowego tenisa stołowego, Niemką Petrissą Solią (rozstawioną w Warszawie na 2. pozycji, a w światowym rankingu notowaną na 20 miejscu). Natalia uległa swojej przeciwniczce  3-4 (18-16,11-8,2-11,8-11,11-9,11-13,9-11) po fantastycznym meczu. Polka była o krok od sprawienia największej niespodzianki mistrzostw. W szóstej partii aktualna mistrzyni Polski, przy prowadzeniu w setach 3-2, nie wykorzystała dwóch piłek meczowych.

Nie boję się powiedzieć, że to był najlepszy pojedynek w całej karierze Natalii. To był najwyższy światowy poziom. Do pełni szczęścia zabrakło dwóch piłek. Natalia na przestrzeni dwóch ostatnich lat bardzo się rozwinęła. Świetnie nam się współpracuje. Uważam, że mimo porażki, ten pojedynek pokazał jej, że może rywalizować na równi z najlepszymi zawodniczkami na świecie – mówi trener polskiej kadry, Zbigniew Nęcek.

Pogromczyni Natalii wywalczyła w niedzielę tytuł mistrzyni Europy, pokonując w finale 4-1 (7,3,9,-4,2) Shan Xiaona. Oprócz naszej zawodniczki w turnieju głównym ME wystąpiło jeszcze w grze pojedynczej sześcioro reprezentantów Polski. Samuel Kulczycki i Jakub Dyjas dotarli o 1/16 finału, a Katarzyna Węgrzyn, Katarzyna Grzybowska-Franc, Marek Badowski oraz Natalia Partyka odpadli w 1/32 finału. Anna Węgrzyn, Maciej Kubik i Miłosz Redzimski nie przeszli eliminacji.

Natalia startowała również w grze podwójnej z Natalią Partyką, ale w 1/16 finału przegrały 1-3 z Georginą Pota (Węgry) i Britt Eerland (Holandia). W grze mieszanej Natalia i Samuel Kulczycki nie wykorzystali swojej szansy na występ w 1/16 finału, ulegając 0-3 parze słoweńskiej Katarina Strazar/Deni Kozul.

Jedyny medal dla Polski wywalczył Jakub Dyjas, grający wraz z Belgiem Cedricem. W finale przegrali oni  1-3 (-10,-8,8,-7) z parą rosyjską Lev Katsman/Maksim Grebniev.