Aktualności
Sport

UKS Olimp poznał rywali na nowy sezon – wielkie zmiany w rozgrywkach


W sezonie 2021/2022 grodkowianie będą występowali w I lidze, w grupie B, ale same rozgrywki zostały zreformowane. W nadchodzącym sezonie powstanie Liga Centralna, będąca zapleczem Superligi. Oznacza to, że I liga będzie od tego momentu trzecim szczeblem rozgrywek piłki ręcznej w Polsce.

Rozgrywki pierwszoligowe zostały podzielone na cztery grupy, podobnie jak w ostatnim sezonie. Grupy A i D będą liczyły po 11 zespołów, a B i C po 12. Wśród drużyn znaleźli się dotychczasowi pierwszoligowcy, ale również zespoły z drugiej ligi.

- Powstanie Ligi Centralnej to degradacja dla zespołów, które dotychczas grały w pierwszej lidze. Nie będzie to już poziom pierwszej ligi, jaki był dotychczas. Pierwsza liga straci również dotychczasowy prestiż. Dotychczas była ona zapleczem Superligi, teraz będzie nim Liga Centrala. Oczywiście mamy aspiracje, aby wygrywać każde spotkanie w nowych rozgrywkach – mówi Dariusz Galus, członek zarządu UKS Olimp Grodków.

Reforma spotkała się z ostrym sprzeciwem pierwszoligowców, ale ten na nic się nie zdał. Żaden ze zwycięzców grup A-D w sezonie 2020/2021 nie został dopuszczony do awansu w Superlidze. Nowo powstała Liga Centralna ma podnieść rangę rozgrywek oraz poziom, który zdaniem wielu osób z roku na rok sukcesywnie spadał. 

- Z podziału grup jesteśmy zadowoleni. Nie chodzi tutaj o zespoły, jakie znalazły się w grupie, większość z nich znamy i graliśmy z nimi w poprzednich sezonach. Ciężko będzie powiedzieć cokolwiek o poziomie tej ligi. Natomiast pod względem organizacyjnym spotkania będą podobne, nie będą one wymagały od nas noclegów i długich wyjazdów, bo te będą jednodniowe – dodaje Galus. 

I liga Grupa B w sezonie 2021/2022: EUCO-UKS Dziewiątka Legnica, KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, MKS Real Astromal Leszno, MKS Tęcza Folplast Kościan, SPR Bór-Joynext Oborniki Śląskie, SPR GOKiS Kąty Wrocławskie, SPR Szczypiorniak Gorzyce Wielkie, ŚKPR Świdnica, TS Zew Świebodzin, UKS Olimp Grodków, UKS Trójka Nowa Sól, WKS Grunwald Poznań.