Aktualności
Kultura

Uroczyste podsumowanie projektu „Kultura u Seniora”


Projekt „Kultura u Seniora”, w którym uczestniczyli najstarsi mieszkańcy z pięciu miejscowości gminy Lubsza, oficjalnie dobiegł końca. Uroczyste podsumowanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy.

Projekt „Kultura u Seniora” realizowany był przez lubszański Gminny Ośrodek Kultury, przy współfinansowaniu przez Fundację PZU. Podczas uroczystego podsumowania projektu wójt gminy Bogusław Gąsiorowski przywitał 50 seniorów z Błot, Czepielowic, Dobrzynia, Lubszy i Szydłowic. Następnie dyrektor GOK-u, Sławomir Mordka zapewnił zebranych, że kreatywne zajęcia dla najstarszych mieszkańców z terenu całej gminy Lubsza będą kontynuowane, a ich formuła jest w trakcie opracowywania. 

Zgromadzeni seniorzy w trakcie trwania uroczystości obejrzeli występ działającego przy GOK-u kabaretu BAJ (w składzie: Bożena Pakuła, Aneta Staniszewska, Jan Sowa). Otrzymali również okolicznościowe dyplomy i upominki. Podczas poczęstunku mieli z kolei okazję do wspólnej wymiany doświadczeń. 

W holu GOK-u zaprezentowana została część pięknych prac uczestników projektu, który trwał przez ostatnie pół roku. W ramach tego przedsięwzięcia seniorzy wykonywali kartki wielkanocne, kwiaty z krepiny, wianki, lampiony oraz obrazy.

Założeniem projektu „Kultura u Seniora” było urozmaicenie czasu wolnego, który z racji pandemii starsze osoby spędzały głównie w domach, a także przeciwdziałanie ich samotności oraz braku zajęć dodatkowych. Swoje prace seniorzy fotografowali i przesyłali do GOK-u mailem. Jeżeli któraś ze starszych osób nie korzysta z internetu, to o pomoc prosiła młodszych członków rodziny, np. wnuczęta, a przy okazji zapoznawała się z funkcjonowaniem sieci internetowej. Taka współpraca seniorów z młodymi ludźmi to także jedno z założeń przedsięwzięcia. 

Całkowita wartość projektu wyniosła 12,5 tysiąca złotych.