112
Aktualności

Uwaga na czad!


Niedawno rozpoczął się sezon grzewczy. Niestety w tym czasie nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Takie sytuacje najczęściej spowodowane są niewłaściwym funkcjonowaniem przewodów kominowych lub wadliwością piecyków, którymi ogrzewamy nasze mieszkania. W ostatnich dniach dwie młode osoby potrzebowały pomocy lekarskiej z powodu podtrucia się tlenkiem węgla. Na szczęście w porę się zorientowały, że ich objawy wskazują na ulatniający się w pomieszczeniu czad.

W minioną środę o godzinie 6:00 policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań w mieście ulatnia się tlenek węgla. Jak ustalili policjanci, domownicy źle się poczuli i sami wezwali pomoc. Na miejscu strażacy wykonali niezbędne czynności, przeprowadzili pomiar i przewietrzyli mieszkanie, tak by bezwonny gaz nie stanowił już zagrożenia. Najprawdopodobniej przyczyną ulatniającego się czadu był wadliwy piec kaflowy i przewód kominowy.

W tym przypadku lokatorzy w porę się zorientowali, że przyczyną ich złego samopoczucia może być ulatniający się tlenek węgla. Para z objawami podtrucia trafiła pod opiekę lekarzy.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Tego typu sprzęt podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego:

- Zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji.

- W przypadku wymiany okien na nowe należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

- Czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu.

- Dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

- Bądźmy szczególnie ostrożni w przypadku ogrzewania mieszkania piecem kaflowym. Zadbajmy o to, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego fachowiec sprawdził jego stan techniczny, czystość i szczelność przewodów kominowych.

Zainteresujmy się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi oraz sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed niewłaściwym korzystaniem z urządzeń grzewczych. Sprawdźmy, czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości, zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.