112
Aktualności

Uwaga na internetowych oszustów


Wraz z rozwojem technologii przestępczość przeniosła się do internetu. Złodzieje wykorzystują naszą nieostrożność i pośpiech. Oferują przy tym szybkie załatwienie transakcji. Kierowani chęcią szybkiego zarobku nie skupiamy się na zachowaniu bezpieczeństwa w sieci. Niestety, kolejne osoby straciły swoje pieniądze z rachunków bankowych. Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa, apelujemy o pomoc osobom starszym, one również padają ofiarą internetowych oszustów.

W ostatnich dniach do policjantów z Brzegu zgłosiły się 4 osoby, które zostały oszukane na różnych portalach aukcyjnych. We wszystkich przypadkach zaczęło się od wystawienia do sprzedaży drobnych przedmiotów. Jedna z osób sprzedawała sweter, a inna radio samochodowe. Niestety każda z nich straciła od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zazwyczaj oszuści korespondują poprzez komunikator, zamiast na portalu aukcyjnym, na którym jest wystawiany przedmiot. Wykazują zainteresowanie ofertą i namawiają do szybkiego załatwienia transakcji za pośrednictwem linku dołączonego do korespondencji. Dzięki takiej metodzie pieniądze mają bezpośrednio trafić na konto sprzedającego. Po wejściu w link poszkodowane osoby wykonują wszystkie wskazane kroki – podają dokładne dane karty, hasła i loginy do konta bankowego, autoryzują przelewy lub dodają do swoich mobilnych aplikacji kolejne urządzenia. Postępując w ten sposób sami przelewamy na inne konta swoje pieniądze lub dajemy taką możliwość oszustom. 

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa, apelujemy o pomoc osobom starszym, one również padają ofiarą internetowych oszustów.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?

- Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie.- Nie podawaj nikomu numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu.

- Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz.

- Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym (przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki) powinno wzbudzić naszą czujność.

- Zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo, często zawiera błędy i literówki.

- Każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.

Oszuści działają  anonimowo i wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki, jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę, a także jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej, na której dowiesz się,  jakie podjąć kroki w przypadku kradzieży pieniędzy z konta.