Aktualności

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową w Kruszynie rozstrzygnięty


Szósta edycja Konkursu na Potrawę Kresową przyciągnęła do Domu Ludowego w Kruszynie wielu miłośników dobrego jedzenia. Mieli oni możliwość podziwiania i skosztowania konkursowych dań mięsnych, bezmięsnych oraz deserów. Była również okazja do spróbowania pysznego bigosu lwowskiego, kiełbasek, chleba ze smalcem oraz słodkości i napojów przygotowanych przez panie i panów z Kruszyny. Atmosferę wspólnej zabawy dopełniały melodie kresowe w wykonaniu Marii Michalskiej z Kresowianek i brzeskiej kapeli podwórkowej Baniaki.

Tegoroczny konkurs wpisywał się tematyką w Europejskie Dni Dziedzictwa, które odbywały się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Uczestnicy konkursu podkreślali, że ich przepisy pochodzą z ustnych przekazów, od babć, mam, znajomych, a niekiedy z zapisków znalezionych gdzieś na strychach domów, do których niegdyś przybywali przesiedleńcy. 

Podobnie wypowiadała się sołtys Kruszyny, Anna Drozd, która wspomniała, iż znaczną większość wsi stanowią potomkowie osób, które przybyły do niej w 1945 roku z Kresów. Potrawy sporządzane przez nich w tamtych czasach były z reguły tanie i proste, ale przy tym bardzo smaczne. Nie dziwi zatem fakt, że ludzie chętnie sięgają po nie aż po dziś dzień. 

Komisja konkursowa w składzie: ks. Tomasz Gospodaryk – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP w Kruszynie (organizator konkursu), Kamil Klekowski – ekspert kulinarny, szef kuchni w „Edukacja od Kuchni – Akademia Kulinarna Ad Gustum”, Arkadiusz Głąb – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Małgorzata Dziura – Kierownik biblioteki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu oraz Renata Wojas z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oceniło 23 potrawy zgłoszone do konkursu i po długich dyskusjach zdecydowało się przyznać w poszczególnych kategoriach następujące nagrody:

- W kategorii potrawa mięsna 1 miejsce zdobyła Maria Michalska ze Skarbimierza-Osiedle za pierogi z farszem z płucek.
- W kategorii potrawa bezmięsna 1 miejsce zdobyła Teresa Kamieniecka-Hreszaniuk za kulebiak z kaszą gryczaną i twarogiem.
- W kategorii desery wyróżnienie otrzymała Anna Wiland za słodką jagłę.

Nagrodę Grand Prix przyznało też tradycyjnie społeczne jury, w skład którego weszli goście i sponsorzy: Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz, Tomasz Musielak – zastępca dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Krystyna Preś – Prezes Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Justyna Świerczek – dyrektor Przedszkola Poziomka w Skarbimierzu, Masahiko Takei – Prezes Mitsui High Tec w Skarbimierzu oraz Jacek Kaczmarek – prezes Brzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.  

Jury zdecydowało się przyznać dwie nagrody Grand Prix, które powędrowały do:

- Koła Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich za zapiekane hajduckie gołąbki.
- Teresy Kamienieckiej-Hryszaniuk za kulebiak z  kaszą gryczaną i twarogiem.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które na pewno przydadzą się w kuchni. Po zakończeniu imprezy Wójt Gminy Skarbimierz pogratulował wszystkim wyróżnionym oraz gospodarzom. 

Organizatorem konkursu był ksiądz Tomasz Gospodaryk, sołtys Kruszyny i tamtejsza Rada Sołecka, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu w partnerstwie z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego oraz Andrzej Pulit, Wójt Gminy Skarbimierz. Zadanie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Organizatorzy za wszelką pomoc dziękują partnerom imprezy:

Urzędowi Marszałkowskiemu w Opolu, Gminie Skarbimierz, Opolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Mitsui High Tec w Skarbimierzu, Okpol w Skarbimierzu, Nadleśnictwu Brzeg, Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Bankowi Spółdzielczemu Grodków-Łosiów, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie, OSM Koło /o w Grodkowie, Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, ZPC Piast, ZPU Jal, Nalewki Kresowe Smarduch.

Podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom konkursu,  pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, wszystkim paniom z OODR Łosiów oraz mieszkańcom Kruszyny na czele z sołtysem.