Aktualności

W czasie zadumy i refleksji pamiętajmy o bezpieczeństwie


Przed nami czas refleksji i zadumy związany z dniem Wszystkich Świętych. W tym czasie znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa. Przeczytajcie i stosujcie nasze rady. Akcja  „Znicz 2021" potrwa do wtorku.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w poniedziałek. Policyjne działania potrwają od piątku (29 października) do wtorku (2 listopada). W trakcie odwiedzin na grobach naszych najbliższych nie zapominajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią Covid-19. Odpowiedni dystans społeczny, dezynfekcja czy też noszenie maseczek w tych miejscach, gdzie jest to wymagane, to absolutne minimum, jeśli chcemy zadbać o zdrowie i życie własne oraz naszych najbliższych.

Przypominamy raz jeszcze aktualne zasady i ograniczenia

Znajdziesz je TUTAJ

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone, a piecyki elektryczne wyłączone. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy gotówkę i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską (szczególnie w miejscach zatłoczonych), uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

27 października, w trakcie spotkania z dziennikarzami, opowiadaliśmy o tych zasadach przy największym cmentarzu w Opolu. O bezpieczeństwa w ruchu drogowym opowiedział asp. sztab. Piotr Ludwiński, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Opolu. Natomiast asp. Agnieszka Nierychła z KMP w Opolu przypominała, jak zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie przed wyjazdem w trasę. W okolicach cmentarza rozdawaliśmy również odblaski. Zachęcając tym samym, w myśl akcji „Świeć Przykładem" do korzystania z nich na co dzień.