Aktualności

W gminie Lewin Brzeski ruszyła zbiórka odpadów wielkogabarytowych


Urząd Gminy w Lewinie Brzeskim poinformował, że w kwietniu prowadzona jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Pojawił się szczegółowy harmonogram tej akcji oraz aktualne wiadomości na temat działalności Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Komunalnych (GPSZOK).

Harmonogram zbiórki odpadów wielkogabarytowych przedstawia się następująco:

- Rejon 6 Zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna – miejscowości: KANTOROWICE, PTAKOWICE, NOWA WIEŚ MAŁA, JASIONA, STRZELNIKI – 7 kwietnia 2021 r.

- Rejon 4 Zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna – miejscowości: WRONÓW, MIKOLIN, PIASKI, GOLCZOWICE, BŁAŻEJOWICE, BORKOWICE, NIWA, BUSZYCE – 12 kwietnia 2021 r.

- Rejon 5 Zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna miejscowości: SKOROGOSZCZ, CHRÓŚCINA, CHORZELIN – 14 kwietnia 2021 r.

- Rejon 3 Zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna – miejscowość: ŁOSIÓW, RÓŻYNA, LEŚNICZÓWKA – 19 kwietnia 2021 r.

- Rejon 7 Zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna – miejscowości: PRZECZA, RASKI, OLDRZYSZOWICE, SARNY MAŁE, STROSZOWICE – 21 kwietnia 2021 r.

- Rejon 2 Zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna – miejscowość: LEWIN BRZESKI - 26 kwietnia 2021 r.

Mieszkańcy proszeni są o wystawienie odpadów przy swojej posesji, w miejscu widocznym, z dostępem dla pojazdów obsługi odbioru odpadów, bądź w przypadku zabudowy wielorodzinnej przy miejscach gromadzenia odpadów, do godziny 7:00 rano w planowanym dniu wywozu odpadów.

Zabrania się wystawiania odpadów wielkogabarytowych w innym terminie niż planowana zbiórka.

Pamiętajmy, że niektóre rodzaje odpadów zbieranych w sposób selektywny, które nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości, można przekazać nieodpłatnie do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Komunalnych (GPSZOK) znajdującego się w Lewinie Brzeskim na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Fabrycznej.

GPSZOK czynny jest we wtorki i czwartki od godziny 13:00 do 17:00 i w soboty od godz. 8.00 do 12.00, funkcjonuje na podstawie określonego regulaminu.

Do komunalnych odpadów wielkogabarytowych zalicza się m.in.: stare meble, wersalki, stoły, krzesła, fotele, dywany, wykładziny, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów bez elektroniki, wózki dziecięce, deski do prasowania, karnisze, łóżeczka, kojce, przewijaki, meble ogrodowe itp.

Ponadto w ramach akcji odbierane będą odpady niezaliczane do wielkogabarytów, tj.: ramy okienne bez szyb i bez parapetów, drzwi bez szyb, bez futryny i ościeżnic, panele, płytki PCV, kasetony, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, brodziki, kabiny prysznicowe. Podczas zbiórki zbierane będą również opony z samochodów osobowych, rowerowych i motocyklowych w ilości do 4 sztuk z jednego gospodarstwa.

Ze względu na odrębny sposób zagospodarowania do odpadów komunalnych wielkogabarytowych nie zalicza się, wobec czego nie będą odbierane odpady takie jak:

  1. zużyty sprzęt elektryczno-elektroniczny (np. lodówki, pralki, telewizory, monitory, odkurzacze itp. – można przekazać nieodpłatnie do GPSZOKu);
  2. odpady budowlane i remontowe (tj. gruz, cegły, tynk, papa, farby, kafelki w ilości 400 kg/rok – można przekazać nieodpłatnie do GPSZOK);
  3. odpady niebezpieczne (takie jak farby, lakiery, chemikalia – a także opakowania po tych produktach – można przekazać nieodpłatnie do GPSZOK);
  4. opony rolnicze;
  5. części samochodowe (np. zderzaki, fotele, gąbki i inne);
  6. kosiarki, kosy spalinowe, wiertarki itp.;
  7. części z urządzeń i maszyn rolniczych (np. opryskiwacze, zbiorniki, beczki);
  8. wyroby zawierające azbest;
  9. oszklone ramy okienne i oszklone drzwi;
  10. zmieszane odpady komunalne.