Aktualności
Powiat brzeski

Dziś w nocy zmiana czasu! Możliwe, że już niedługo od tego odstąpimy


Dzisiaj w nocy przesuniemy wskazówki zegara z godz. 2.00 na 3.00. W związku z tym nieco krócej pośpimy. Od niedzieli przechodzimy na czas letni, który obowiązuje od końca marca do końca października.

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrach czas przesunięto o godzinę do przodu. W Polsce pierwsza zmiana miała miejsce w 1919r.

Przez wiele lat operacja zmiany czasu budziła kontrowersje. Jej wprowadzenie miało przynieść oszczędności w zużyciu energii. Z czasem jednak okazało się, że takie zmiany nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Wiele wskazuje na to, że ostatnie „obowiązkowe” przesunięcie wskazówek zegarka może nastąpić w roku 2021, gdyż Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmian a Komisja Europejska przygotował projekt dyrektywy. Wybór czy dany kraj pozostanie przy czasie letnim czy zimowym pozostawiono krajom członkowskim.

W związku z tym na pewno czekać nas będą jeszcze dwie zmiany czasu:

  • 25 października 2020 (z 3.00 na 2.00) z letniego na zimowy,
  • 28 marca (z 2.00 na 3.00) z zimowego na letni.

Zmiany czasu w dalszych terminach stoją pod znakiem zapytania. Nie ma aktualnie wśród państw członkowskich UE jednoznacznego stanowiska ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych.

297 views