Aktualności
Film
Kultura

W ten weekend luzowanie obostrzeń, otwarte zostaną m.in. kina, ale nie wszystkie: sprawdzamy jak sytuacja wygląda w powiecie brzeskim


Od piątku 12 lutego rząd luzuje niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Otwarte mogą zostać m.in. kina, teatry, opery i filharmonie. Jednak wydarzenia kulturalne odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym, przy maksymalnie 50% zajętych miejsc siedzących. Nie wszystkie podmioty decydują się na otwarcie, tłumacząc, że decyzja o odmrażaniu kultury pojawiła się zbyt późno, a oprócz tego zmiany zaplanowano, jak na razie, tylko na okres dwóch tygodni. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w powiecie brzeskim.

Kino Centrum Brzeskiego Centrum Kultury wznawia seanse

Na ten dzień lokalni kinomaniacy czekali bardzo długo. Kino Centrum w końcu może wznowić swoją działalność w odnowionych wnętrzach Brzeskiego Centrum Kultury, wyposażonych w nowoczesną technikę kinową. Pierwsze seanse zaplanowano już na piątek, 12 lutego.

Należy jednak pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa (również w trakcie trwania seansu), a także dezynfekcji rąk, zachowaniu bezpiecznego dystansu, zakazie spożywania posiłków w trakcie seansów oraz zajmowaniu miejsc na widowni wskazanych na bilecie lub przez obsługę kina. Ponadto każdy z widzów zobowiązany będzie, przed wejściem na seans, do wypełnienia ankiety.

W piątek czekają na nas trzy seanse. Na początek, o godzinie 15:00, coś dla rodzin z małymi pociechami, czyli animacja „O czym marzą zwierzęta” w reżyserii Ricarda Cusso. Natomiast o godzinie 17:00 niezwykła historia, którą w ostatnim czasie żyli wszyscy w Polsce „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, dramat w reżyserii Jana Holoubeka. Na zakończenie pierwszego dnia, o godzinie 19:00, coś dla fanów filmów sensacyjnych, a więc „Pętla” w reżyserii Patryka Vegi.

Taki sam zestaw seansów odbędzie się w sobotę, 13 lutego i walentynkową niedzielę, 14 lutego. Zmieni się jedynie godzina projekcji ostatniego filmu, który rozpocznie się o godzinie 19:30.

Bilety można już nabywać pod linkiem: www.ekobilet.pl oraz stacjonarnie w kasie Kina Centrum, mieszczącej się w biurze podawczym Brzeskiego Centrum Kultury oraz Punkcie Informacji Turystycznej.

W BCK-u rusza jednak nie tylko kino! Galeria Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury zaprasza bowiem na finisaż wystawy pokonkursowej 5. Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, który odbędzie się w piątek 12 lutego o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki Współczesnej mieszczącej się na I piętrze Brzeskiego Centrum Kultury. Wstęp na te wydarzenie jest wolny.

To nie wszystko, ponieważ w Walentynki odbędzie się najnowszy spektakl „Miłość w czasach zarazy” w wykonaniu grup Antytemat Productions oraz AntyDrama. Spektakl będzie można obejrzeć o godzinie 18:00 i o 19:30, a bilety dostępne są pod linkiem: bilety

Sprawdź, jak wygląda prawdziwa miłość w czasach zarazy. Niesamowite emocje, wspaniałe utwory muzyczno-wokalne i jedyne w swoim rodzaju kreacje aktorskie. Spędź Walentynki w Brzeskim Centrum Kultury.

Grodkowskie Kino Klaps nie wznowi działalności 12 lutego

Jak czytamy w komunikacie, Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie działalności nie wznowi z dniem 12 lutego Kino Klaps. Organizatorzy potrzebują więcej czasu, aby jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia, a jak wspominają, jest bardzo utrudniony dostęp do dysków.

O konkretnej dacie ponownego otwarcia OKiR Grodków poinformuje już wkrótce.
W całym kraju na otwarcie zdecydowało się blisko 200 kin studyjnych. Największe sieciówki kinowe, takie jak Helios, Multikino, czy Cinema City, podjęły decyzję, że nie otworzą się w piątek 12 lutego. Rząd dał im co prawda taką teoretyczną możliwość, ale nie wziął pod uwagę specyfiki tej branży i tego, iż potrzebuje ona minimum miesiąca na rozruch. Multipleksy wskazują także, że rządzący nie konsultowali z nimi swoich decyzji ani o zamknięciu, ani obecnie o otwarciu, przez co nie brali pod uwagę detali funkcjonowania branży kinowej. Jak podkreślają, decyzja o braku otwarcia była dla nich niezwykle trudna, ponieważ wciąż ponoszą koszty związane m.in. z opłatami dla galerii handlowych i płacami dla pracowników, podczas gdy nadal nie mają żadnych przychodów.

Co z brzeskim Aquaparkiem?

Zgodnie z luzowanymi obostrzeniami od 12 lutego otworzyć się mogą także hotele (przy 50% dostępnych pokoi), stoki narciarskie, boiska zewnętrzne i baseny. Jednak ten ostatni punkt nie dotyczy aquaparków, a do takich obiektów zalicza się Aquapark Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Wrocławskiej w Brzegu. Tym samym, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, aquaparki pozostaną zamknięte co najmniej do 28 lutego.

Jak czytamy w komunikacie, MOSiR wykorzystuje ten czas na realizację zadań remontowych na terenie brzeskiego aquaparku, tak aby pływalnia była w pełni przygotowana na przyjęcie gości w momencie, kiedy sytuacja pandemiczna na to pozwoli.

Miejmy nadzieję, że 26 lutego nastąpi luzowanie obostrzeń z prawdziwego zdarzenia, a nie prowizoryczne działania i to tylko dla części przedsiębiorców. Wypadałoby także, aby w końcu rządzący stanęli na wysokości zadania i skonsultowali swoje decyzje z przedstawicielami poszczególnych branż, żeby w przyszłości nie dochodziło do tak absurdalnych sytuacji, jak te z kinowymi sieciówkami.

Tomasz Kubiak

Reklama
102 views