112
Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo naszych seniorów


Każda okazja jest dobra, by edukować, ostrzegać i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Tym razem, podczas minionego weekendu, kiedy wielu z nas odwiedzało groby swoich bliskich, policjanci wyszli z profilaktyką skierowaną do seniorów. W ramach podnoszenia świadomości przekazywali materiały edukacyjne mówiące o tym, na co zwrócić uwagę, kiedy nieznajoma osoba żąda od nas pieniędzy.

Akcja „Znicz 2021” jak co roku skupiła się przede wszystkim na bezpieczeństwie osób podróżujących i dojeżdżających do nekropolii. Funkcjonariusze dbali o to, by ruch w tym rejonie odbywał się płynnie, a kierowcy stosowali się do obowiązującego oznakowania. Tym razem brzescy policjanci dodatkowo, w ramach profilaktyki, wykorzystali ten czas, by uwrażliwić seniorów na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać. Przekazywali im również elementy odblaskowe podnoszące bezpieczeństwo pieszych podczas jesiennych spacerów. 

W związku z czwartą falą pandemii funkcjonariusze przypominali o przestrzeganiu nakazów i zakazów służb sanitarnych, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wspólnie ze Strażą Miejską w Brzegu pouczali o zachowaniu dystansu w miejscach zatłoczonych, a także zakrywaniu ust i nosa w przestrzeni zamkniętej.

Seniorzy otrzymali też materiały profilaktyczne dotyczące ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Wszystkim powinno zależeć na wysokiej świadomości naszych dziadków i rodziców. Wykorzystujmy każdą sposobność, by móc chwilę z nimi porozmawiać. Dzięki temu będą wiedzieli, co powinno ich zaniepokoić, kiedy dzwoni do nich, lub puka do ich drzwi nieznajoma osoba. Policjanci namawiali również, aby pamiętać o swoich samotnych sąsiadach i  okazać im zainteresowanie, a także uczulić na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać. Warto też zmobilizować młodych, aby poświęcili kilka chwil swoim bliskim seniorom. Niech mają świadomość, że mogą na nas liczyć, a nieznajomy po drugiej stronie telefonu lub za drzwiami, to nie zawsze te osoby, za które się podają.

Przypominamy jak działają oszuści, złodzieje i nieuczciwi domokrążcy!

Sytuacje opisywane przez oszustów i złodziei najczęściej dotyczą wypadku, w którym ktoś bliski został ciężko ranny lub uniknięcia kary więzienia. Te historie najczęściej dotyczą najbliższych wnuków, dzieci, siostrzeńców i bratanków. One wzbudzają w naszych seniorach chęć natychmiastowej pomocy bliskim i wyciągnięcia ich z kłopotów. 

Do seniorów dzwonią również oszuści podszywający się pod policjantów i prokuratorów. Informują, że oszczędności, które zgromadzili w banku, są zagrożone atakiem hakerów. Aby ich nie stracić, namawiają seniorów do szybkiego przelania na wskazany rachunek lub natychmiastowej wypłaty środków i przekazanie gotówki „kurierowi”. Zdarzają się również sytuacje, w których złodzieje podszywają się pod pracowników administracji. Pukają do drzwi seniorów, informacją o zaistniałej awarii i konieczności jej usunięcia. Wchodzą do domu, odwracają uwagę starszych osób i kradną pieniądze i biżuterię.