Aktualności

Wakacje z WOT: sposób na ekscytującą przygodę i nie tylko


Już za niespełna trzy tygodnie rozpocznie się czas najbardziej wyczekiwany przez uczniów i studentów – wakacje. Jak je zaplanować, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i na dodatek nie płacić, a wziąć wynagrodzenie? Wojska Obrony Terytorialnej proponują szesnastodniowe przeszkolenie wojskowe „Wakacje z WOT”. Złóż dokumenty już dziś, żeby zdążyć z procedurą do sierpnia.

Wojska Obrony Terytorialnej oferują w czasie wakacji szkolenie dedykowane głównie uczniom i studentom, którzy podczas roku szkolnego i akademickiego nie mogą opuścić zajęć na szesnaście dni. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Forma służby, jaką oferują Wojska Obrony Terytorialnej, czyli terytorialna służba wojskowa, pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. 

Poprzednie edycje projektu letniego „Wakacje w WOT” oraz zimowego „Ferie z WOT”, pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na koloniach, obozach czy też wakacje spędzają u dziadków. 

W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej szkolenie rozpocznie się 20 sierpnia, a zakończy Przysięgą Wojskową 4 września. Jak podkreśla dowódca brygady, płk Tomasz Białas, akcja „Wakacje z WOT” to wyjątkowy projekt.

- To doskonała okazja, by przeżyć przygodę życia i to z kolegami z ławki lub z jednego roku. Zgrane zespoły w klasach i na studiach teraz będą miały okazję sprawdzić swoje siły, jak i siebie nawzajem w całkiem innych realiach niż na co dzień  – podkreśla płk Białas.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które ochotnicy odbędą podczas wakacji, zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa. Tym samym uczestnicy zostaną żołnierzami Wojska Polskiego.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT, powinni znaleźć rekrutera lub zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP i na www.terytorialsi.wp.mil.pl/chce-wstapic.