Aktualności
Brzeg

Wandalizm w Brzegu. Czy da się z nim wygrać?


Remonty kamienic, nowe ławki, śmietniki, czy też latarnie w parkach,
to wszystko kosztuje wiele tysięcy złotych z kieszeni nas, zwykłych podatników. Niestety nie wszyscy to szanują i niszczą, czy to odrestaurowaną elewację, czy też nowe elementy małej architektury miejskiej, malując po nich sprayem lub farbą.

Koszt odnowienia elewacji zabytkowej kamienicy przy
ul. Bolesława Chrobrego 22 wyniósł ok. 76 tysięcy zł. Obiekt jeszcze nie zdążył nacieszyć oczu przechodniów nowym blaskiem, a już został pobazgrany przez wandali. Takich przykładów można podawać o wiele więcej, znajdziemy je np. w parkach miejskich, gdzie podczas przeprowadzonych rewitalizacji wymieniono elementy małej architektury, takie jak m.in. ławki, śmietniki czy latarnie, na nowe które równie szybko zostały zniszczone farbą.

Pamiętajmy także, że to nie tylko straty materialne, ponieważ w odnowienie poszczególnych miejsc naszego miasta została włożona ciężka praca która powinna zostać uszanowana. To trochę tak, jak gdyby ktoś zamalował wykonywane przez Was wiele godzin czasu graffiti, w które podobnie włożyliście wiele serca. Z pewnością nie bylibyście z tego powodu szczęśliwi.

Wandali miejskich próbowano poskromić już na różne sposoby, była nawet wyznaczona nagroda finansowa przez Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka w wysokości 1000 złotych, za pomoc w ustaleniu sprawców owych dewastacji. Jednak zniszczeń w dalszym ciągu przybywa.

Nie pochwalamy tego typu występków, ale też zastanawiamy się czy odpowiednią metodą ich zwalczenia nie byłoby znalezienie przez władze miasta dogodnego miejsca i przeznaczenia go dla artystów ulicznych,
w celu tworzenia swojego graffiti. Być może taki kompromis pozwoliłby na zminimalizowanie podobnych wykroczeń i ochronę estetyki naszego miasta.

Oczywiście mówimy tutaj o sztuce ulicznej, a nie bezmyślnych bazgrołach, które niestety, ale szpecą wiele miejsc w Brzegu.

Przyłączamy się naturalnie do apelu Urzędu Miasta w Brzegu, aby nie być obojętnym na wszelaki wandalizm, bo tyczą się tego także inne zachowania, jak np. wyrywanie znaków, czy też ławek. W takich sytuacjach dzwońmy na numer Straży Miejskiej w Brzegu: 77 416 06 60 i zgłaszajmy zaobserwowaną sytuację, pamiętając, że możemy zachować anonimowość.

725 views