Aktualności
Powiat brzeski

Warsztaty z Tomaszem Kałwakiem na Wydziale Jazzu PWSZ w Nysie


Studenci kierunku jazz i muzyka estradowa PWSZ w Nysie mieli możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności podczas warsztatów z Tomaszem Kałwakiem, jednym z czołowych na polskiej scenie kompozytorów, aranżerów i producentów muzycznych. Zajęcia praktyczne dla studentów Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie realizowane były w ramach programu POWER 3.5. 

– Warsztaty „Combo” to zbiór zasad dotyczących grania na żywo. Można posiadać wiedzę, a nie umieć jej wykorzystać w praktyce. Gramy razem, próbuję to jakoś uporządkować muzycznie i przy okazji opowiadam im, jak to się robi w świecie i kraju – mówi Tomasz Kałwak.

Warsztaty trwały przez 2 dni, dedykowane były dla studentów instrumentalistyki – wokalistyki jazzowej oraz studentów edukacji artystycznej w jazzie i muzyce estradowej.

– Celem warsztatów było zdobycie praktycznych umiejętności pracy w zespole instrumentalno-wokalnym – wyjaśnia dr Marcin Wawrzynowicz, Prodziekan Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie. Dodatkowa wiedza, jaką mogli zdobyć studenci, dotyczyła m.in.: roli poszczególnych elementów tworzących dzieło muzyczne, wyznaczników stylu w jazzie i muzyce rozrywkowej, umiejętności badania, analizy, definiowania i realizacji stylów, współpracy muzyków i poszczególnych sekcji w zespole muzycznym, umiejętności świadomego słuchania muzyki i definiowania jej, tworzenia zapisu nutowego oraz realizacji własnych koncepcji muzycznych.

W ramach programu POW.ER 3.5 realizowane są różne szkolenia i warsztaty kierowane do studentów poszczególnych specjalności. Cały program rozłożony jest na kilka lat. Warto przypomnieć, że warsztaty ze studentami Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie prowadzili także, prof. dr hab. Wojciech Malajkat oraz dr Zbigniew Zamachowski, który wyreżyserował musical z udziałem studentów z Nysy „Po przygodę” do muzyki Romana Hudaszka – Dziekana Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie. 

– Część warsztatów już za nami, ale część absolutnie fantastycznych jeszcze przed nami. Dzięki realizacji tego programu studenci mają możliwość zdobywania praktycznych umiejętności, a także merytorycznej wiedzy od uznanych autorytetów. Absolutnych fachowców i wybitnych postaci z dziedzin muzyki, aktorstwa, realizacji dźwięku, a także pedagogiki i psychologii – podkreśla dr Marcin Wawrzynowicz. 

– Jestem zachwycona warsztatami. Działy się rzeczy niesamowite, na pewno takie, które zostaną z nami, co najmniej na najbliższe lata. Teraz od nas zależy, czy pójdziemy do sali i będziemy ćwiczyć, te wszystkie niesamowite rzeczy, które przekazał nam Pan Tomasz Kałwak – wspomina Hanna Posid, studentka i wokalistka z Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie.

Reklama
61 views