Aktualności
Kultura

Wernisaż wystawy „Kobieta. Inspiracja, Tajemnica, Wyzwanie, Spełnienie”


W piątek (14 maja) w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy zbiorowej „Kobieta. Inspiracja, Tajemnica, Wyzwanie, Spełnienie”.

Liczne grono przybyłych powitała punktualnie o godz. 18.00 Beata Staszczyk, kuratorka i pomysłodawca wystawy, a na co dzień specjalistka ds. edukacji plastycznej BCK.

Pomysł na taką wystawę chodził mi po głowie od dawna. Chciałam zintegrować środowisko twórcze naszego miasta. Zależało mi szczególnie na tym, żeby zachęcić tych ludzi, którzy tworzą do tzw. szuflady. Nie każdy autor ma dość śmiałości, żeby zorganizować wystawę indywidualną. W grupie łatwiej pokazać swoje pierwsze prace. Z czasem artyści mogą dojrzeć do własnych wystaw – powiedziała Beata Staszczyk. 

Po krótkim wstępie nastąpiła prezentacja autorów prezentowanych prac. Byli to: Marlena Machnio, Martyna Miazgowska, Paulina Mucha, Elżbieta Młynarczyk, Tomasz Starzyński, Maria Starzyńska, Sebastian Starzyński, Tomasz Fronckiewicz, Bożena Styrna, Waldemar Mróz, Katarzyna Kurbiel, Sandra Salamandra, Aleksandra Herman, Agnieszka Orłowska, Beata Staszczyk, Anna Świerczyńska, Wojciech Czulak, Monika Darłak, Renata Blicharz, Agnieszka Patkowska, Barbara Murgrabia, Joanna Augustyniak, Wiesława Żarnowska.

Po wejściu do galerii w oczy rzuca się różnorodność – zarówno koncepcji twórczych, jak i wyborów formalnych oraz treściowych. Swoje prace wystawiali obok siebie zarówno plastycy zawodowi, jak i amatorzy. Duży jest również przekrój wiekowy: najmłodsze autorki to dwie maturzystki z Liceum Plastycznego w Opolu, które są także wychowankami Pani Beaty. 

Wystawa jest dla mnie bardzo ważna. Dużo maluję i wszystko jest gdzieś schowane w pracowni za szafą. Bardzo się cieszę, że mogłam zaprezentować choć jeden obraz. W swoich pracach operuję kolorami, które kocham. Maluję bardzo żywo, ekspresyjnie, trochę witrażowo. Kobieta to bardzo ciekawy, piękny i wdzięczny temat – mówi jedna z artystek, Katarzyna Kurbiel.

Na co dzień pracuję w renowacji zabytków. Taka integracyjna wystawa to bardzo miła rzecz. Po tylu latach przerwy mogłem spotkać się z innymi osobami z mojego miasta, które malują. Najważniejsze w mojej pracy są kolor i emocje, treść jest rzeczą wtórną – zaznacza Tomasz Starzyński, absolwent wydziału malarstwa ASP we Wrocławiu i Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie (grafika).

Od lat zajmuję się portretami, szczególnie w ołówku. Dzięki tej wystawie i paru osobom, które są na tej sali, wyszłam na zewnątrz. W życiu nie zdecydowałabym się na wystawę indywidualną, a dzięki temu, że Beatka mnie tak mocno zmobilizowała, mogłam się wreszcie pokazać – mówi Joanna Augustyniak.

To dla mnie zaszczyt i radość, że mogłam pokazać swoje obrazy w szerszym gronie, wśród wspaniałych kolegów i koleżanek. Zaprezentowałam dwie prace pt. „Oczy kobiety” (akryl na płótnie). Są to prace z pogranicza abstrakcji z realizmem. Chciałam to osiągnąć poprzez duże zbliżenie. Patrząc na moje odrazy, widz musiał się domyślać. Podobają mi się prace realistów, doceniam je, ale to nie jest moja droga – mówi Bożena Styrna, nauczycielka plastyki.

Wystawę będzie można oglądać do 6 czerwca 2021 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury przy ul. Mlecznej 5.