Aktualności

Wiceminister Marcin Ociepa z wizytą w Grodkowie.


Poseł Ziemi Opolskiej i wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa w ubiegłym tygodniu (7 czerwca) odwiedził ziemię brzeską.

Spotkał się między innymi z proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie Ks. mgr. Arkadiuszem Markowskim. Wiceminister obejrzał dach świątyni, który dzięki jego staraniom zostanie wyremontowano ze środków rządowych. Prace remontowe pozwolą nie tylko zabezpieczyć konstrukcję dachu ale także cenne, zabytkowe wyposażenie wnętrza kościoła.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie jest jednym z najstarszych  zabytków ziemi grodkowskiej. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1282 roku. Kościół powstawał etapami: najpierw zbudowane zostało prezbiterium (3 i 4 ćw. XIII w.), następnie korpus nawowy (k. XIII w.), wieża i kruchta południowa (2 poł. XIV w.) oraz kaplice południowe (XIV/XV w.). Pod koniec XIX wieku nastąpiło gruntowne odnowienie wnętrza i jego częściowa regotyzacja. We wnętrzu zachowało sie cenne renesansowe i barokowe wyposażenie z XVII w. (prospekt organowy i obraz Alegoria Kościoła i Sakramentów) i XVIII wieku (w tym ołtarz główny, ołtarze w kaplicach i stalle w prezbiterium).