Aktualności
Kultura

Wielkie sprzątanie w Grodkowie i Kopicach


W sobotę (08.05) w Grodkowie i Kopicach zorganizowane zostały dwie osobne akcje mające na celu zebranie jak największej ilości odpadów. Obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy Grodków, jak również przyjezdnych. 

W Kopicach podobne inicjatywy miały miejsce w poprzednich latach. W tym roku miłośnicy pałacu, mauzoleum i historii rodu Schaffgotsch też nie zawiedli i licznie stawili się na miejscu zbiórki. W Grodkowie tego typu impreza została zorganizowana po raz pierwszy, a odpowiedzialne są za nią trzy instytucje: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Gmina Grodków.

Jest to już czwarta akcja sprzątania. Za każdym razem bierze w niej udział więcej osób z różnych części Polski. Dzisiaj pojawili się nawet uczestnicy spod Kołobrzegu, którzy chcą przy okazji poznać lepiej historię Joanny Schaffgotsch i samych Kopic – mówi Maciej Mischok, jeden ze społeczników działających przy renowacji mauzoleum w Kopicach.

Jestem tutaj nie po raz pierwszy. Uczestniczę w akcjach sprzątania, ale również w innych inicjatywach związanych z pałacem. Podczas dwóch poprzednich wizyt udało mi się zebrać dwa duże worki śmieci, dziś pewnie dołożę kolejne dwa, ale nieco mniejsze – dodaje Zenon z Katowic.

 Font, Poster, Advertising, Electric blue

W Kopicach, podczas akcji sprzątania parku, udaje się za każdym razem zebrać około stu worków śmieci. W tym roku pojawili się tam uczestnicy z Katowic, Zabrza, Mysłowic, Świętochłowic, Piekar Śląskich, a także druhowie z OSP Krasna Góra, ZHP Grodków, członkowie OHP Brzeg oraz grupy z domu dziecka w Skorogoszczy, PSP Kopice, 4x4 Brzeg i Pszczyny. Nie zabrakło władz samorządowych i przedstawicieli instytucji kultury, na czele z wicemarszałkiem Zbigniewem Kubalańcą, burmistrzem Grodkowa Markiem Antoniewiczem, posłem Ryszardem Gallą i dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego Iwoną Solisz.  

Nasza grupa liczyła osiem osób. Sprzątaliśmy okolice ulic Konopnickiej i Kościuszki. Udało się nam uzbierać pięć worków ze śmieciami. Razem z nami były dzieci. To ważne, aby już od najmłodszych lat uczyć wyrzucania odpadów do kosza i dbania o środowisko. Moim zdaniem takie akcje powinny być organizowane co miesiąc – mówi Roksana z Grodkowa

Było sześć grup, łącznie około 40 osób. Każda z nich miała swojego opiekuna, który zaprowadził uczestników do jednej z sześciu stref. Myślę, że udało się nam zebrać około 120 worków ze śmieciami. Była to pierwsza akcja zbierania śmieci zorganizowana przez naszą bibliotekę. Mamy nadzieję, że stanie się ona cyklicznym wydarzeniem dodaje Marta Stopikowska z MiGBP w Grodkowie.

Kolejne akcje zaplanowane są na przyszły rok. Organizatorzy już teraz zaznaczają, że postarają się, aby terminy nie nachodziły na siebie. Dzięki temu będzie w nich mogło wziąć udział więcej osób.