Aktualności

Wilhelma Barańska nagrodzona statuetką „Złote Kotwice” w kategorii Człowiek


Pełniąca od 1997 roku funkcję Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej – Wilhelma Barańska została uhonorowana podczas XXVII sesji Rady Miejskiej Brzegu statuetką „Złote Kotwice” w kategorii Człowiek za 2020 rok.

Foto: Tomasz Kubiak

Wilhelma Barańska to zasłużona działaczka PTTK

Laureatka „Złotych Kotwic” w kategorii Człowiek to zasłużona działaczka PTTK. Członkiem Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej jest od 1989 roku, natomiast od 1997 roku pełni funkcję jego prezesa. Z kolei od 2000 roku sprawuje rolę Przewodniczącej Regionalnej Rady ds. Turystyki Młodzieży Województwa Opolskiego.

Zorganizowała mnóstwo rajdów, wycieczek, obozów wędrownych i kolonii dla dzieci niepełnosprawnych, a część z nich na stałe wpisała się do kalendarza imprez Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej, m.in. Kolarska Majówka, Rajd Szlakiem Polichromii, czy Rajd Primaaprilisowy do Ryczyna.

Wilhelma Barańska jest także autorką projektu ścieżki edukacyjnej „Moje Miasto – moja mała Ojczyzna”, który od 2001 roku był realizowany w brzeskich szkołach.

 Font, Poster, Advertising, Electric blue

Za swoją pracę była wielokrotnie odznaczana, m.in. Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Zarządu Głównego PTTK, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką „Za zasługi dla turystyki” przyznawaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Złotą Odznaką „Zasłużony w pracy na rzecz PTTK wśród młodzieży”, Nauczyciela Kraju Ojczystego, czy też Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Dzięki zaangażowaniu Wilhelmy Barańskiej Oddział PTTK Ziemi Brzeskiej zrealizował takie zadania jak: „Aktywnie na ścieżkach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego”, „Brzeg jakiego nie znamy”, wydanie dwóch publikacji: „Dotknij Legendy” i „Brzeg. Legendarny. Tajemniczy. Twój.” autorstwa Ewy Fonfary, „Bitwa Małujowicka”, „Kultura Fizyczna Dla Seniorów”, „Rowerowy Rajd Przedszkolaka”, „Tradycje i obrzędy kresowe. Wesele u ciotki Bańdziuchowej” we współpracy z Klubem 1. Pułku Saperów, „Brzeżanie aktywni w górach”, Projekt Edukacyjny „Poznajemy tajemnice Brzegu”, a także od ponad 20 lat Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

Łącznie, w ciągu ostatnich 9 lat PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej pod kierownictwem Wilhelmy Barańskiej pozyskał ok. 260 tys. złotych na realizację powyższych zadań. W 2011 roku Oddział za swoje osiągnięcia został wyróżniony Honorową Odznaką „Za Zasługi Dla Turystyki”, a w 2014 roku Złotą Honorową Odznaką PTTK.

Przede wszystkim Człowiek

„Zdzisia” – jak lubią ją nazywać członkowie PTTK, to przede wszystkim Człowiek przez duże „C”. Turystyka to jej pasja od zawsze. Wyjątkowa osobowość powoduje, że potrafi także skupić wokół siebie prawdziwych pasjonatów.

Członkowie wspominają, że niejednokrotnie żartowali również, iż oni są pociągiem, który przewozi pomysły, dokonania i sukcesy, ale lokomotywa jest najważniejsza, bo bez niej ani rusz.

Foto: Tomasz Kubiak

O szacunku, jakim cieszy się Wilhelma Barańska w swoim środowisku, niech świadczy sytuacja z jednego ze zjazdów PTTK w Opolu, podczas którego ówczesny Prezes Zarządu Głównego – Lech Drożdżyński uklęknął przy wszystkich delegatach przed panią Barańską, wręczając jej bukiet róż ze słowami uznania za jej działalność.

W ostatnim roku jej społeczna praca nabrała całkiem innego wymiaru, wszak imprezy turystyczne zostały zawieszone ze względu na reżim sanitarny. Członkowie Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej odczuli to szczególnie dotkliwie, ponieważ w poprzednich latach, praktycznie w każdym tygodniu wiosny, lata i jesieni był jakiś wyjazd, spotkanie, rajd czy wydarzenie turystyczne, a tu nagle pustka…

Dzięki Wilhelmie Barańskiej i jej codziennej obecności w siedzibie oddziału, mieszczącego się przy ul. Bolesława Chrobrego 18 w Brzegu, członkowie mogli zachować namiastkę wspólnoty turystycznej, pomimo zmian i rezygnacji z wielu planów. Najliczniejszą grupą, która odwiedzała Prezes Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej w czasie pandemii Covid-19 byli seniorzy, którzy przecież najbardziej odczuli brak kontaktów i izolację.

Wielu z nich wpłaciło zaliczki na poczet planowanych wyjazdów i nikt nie chciał z nich zrezygnować, bo wszyscy mieli i mają nadzieję, a nawet pewność, że one wcześniej, czy później się odbędą. Do Wilhelmy Barańskiej przychodzili, żeby po prostu porozmawiać, rozmarzyć się o wyjazdach i powspominać te, które już za nimi. Ona wszystkich zawsze wysłuchała, dla każdego znalazła ciepłe słowo i przekazywała nadzieję, że niebawem wszystko wróci do normy.

To dla wszystkich niezwykle trudny czas i nie każdy potrafi się w tej nowej, dziwnej rzeczywistości odnaleźć. Wsparcie znaleźli właśnie u swojej laureatki, która jak sami mówią: pokazuje świat, w którym jedna jaskółka czyni wiosnę, gdzie szewc chodzi w butach, gdzie jak Cię widzą to dzień dobry. Świat, w którym człowiek, człowiekowi człowiekiem, jak pisze poeta Jarosław Borszewicz.

Członkowie Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej pragną także przekazać Wilhelmie Barańskiej najszczersze gratulacje i podziękować za jej codzienną pomoc.

Nasza redakcja również dołącza się do gratulacji i wyraża słowa uznania za postawę Pani Wilhelmy – oby więcej takich osób w naszym środowisku!