Aktualności

Wspólne usługi finansowe? W Krapkowicach pokazali nam, jak to robić


Realizacja zadań związanych z obsługą finansowo – księgową, obsługą rachunkową oraz nadzorem nad gospodarką finansową jednostek organizacyjnych powiatu – to główny temat roboczego wyjazdu do Krapkowic. Władze naszego Powiatu kilka dni temu spotkały się w krapkowickim starostwie z wicestrostą Sabiną Gorzkullą i tamtejszymi pracownikami Wydziału Usług Wspólnych, by podpatrzeć rozwiązania usprawniające i regulujące sprawy finansowe i organizacyjne samorządu.

- Powiat Krapkowicki już pięć lat temu zdecydował się na takie rozwiązanie, o którym my również myślimy. Co ciekawe, nie jest to żadna jednostka budżetowa, a jeden z wydziałów tamtejszego starostwa. Pojechaliśmy zobaczyć, jak to funkcjonuje. Wiadomo, my mamy większy powiat i więcej jednostek. Krapkowice od razu do tego systemu wprowadziły wszystko. My na razie planujemy takie rozwiązania wprowadzić do jednostek oświatowych – wyjaśnia starosta brzeski Jacek Monkiewicz.

Powiat jest na razie na wstępnym etapie analiz. Samorząd liczy tutaj na oszczędności, ale przede wszystkim na pełną kontrolę i nadzór na finansami jednostek organizacyjnych należących do naszego starostwa. W spotkaniu w Krapkowicach uczestniczyli oprócz starosty Jacka Monkiewicza, wicestarosta Ewa Smolińska, członek Zarządu Tomasz Komarnicki oraz skarbnik Sabina Nowak.